Traian Terzian
in Fotbal international
22/09/2019, 18:06
Celtic, revenire de senzație în meciul cu echipa lui Laurențiu Brănescu! Adversara CFR-ului, punctaj maxim în Scoția. VIDEO GALERIE FOTO
Celtic Glasgow a avut o revenire de senzație în meciul cu echipa lui Laurențiu Brănescu, Kilmarnock, și s-a impus cu scorul de 3-1

Echipa Celtic Glasgow a avut o revenire de senzație în meciul cu echipa lui Laurențiu Brănescu, Kilmarnock, și s-a impus cu scorul de 3-1 după ce oaspeții au deschis scorul în etapa a șasea din campionatul Scoției. Formația pregătită de Neil Lennon este viitoarea adversară a celor de la CFR Cluj în Grupa E din Europa League, întâlnirea urmând să aibă loc la joi, 3 octombrie.

Celtic, revenire de senzație în meciul cu echipa lui Laurențiu Brănescu

Kilmarnock a început foarte bine partida de pe Celtic Park și a deschis scorul prin Eamonn Brophy în minutul 33. Celtic a început imediat să preseze și a avut o revenire de senzație în meciul împotriva echipei lui Laurențiu Brănescu, care a apărat poarta oaspeților. ”Alb-verzii” au restabilit egalitatea până la pauză prin francezul Odsonne Edouard, în minutul 44.

Celtic nu s-a mulțumit cu rezultatul de egalitate și după pauză a mai punctat de două ori prin Edouard (53) și Ryan Christie (57). În urma acestei victorii, trupa lui Neil Lennon a ajuns la șase victorii din tot atâtea meciuri în campionat, au acumulat 18 puncte și au un avans de trei puncte față de următoarea clasată, marea rivală Gșlasgow Rangers.

Odsonne Edouard îl învinge pe Laurențiu Brănescu în meciul Celtic – Kilmarnock

Rennes e pe podium în Ligue 1

O altă adversară a celor de la CFR Cluj în faza grupelor din Europa League, Rennes, a terminat la egalitate pe teren propriu cu OSC Lille, scor 1-1, în etapa a șasea din Ligue 1. Oaspeții au deschios scorul în primul minut al reprizei secunde prin Jonathan Ikone, dar gazdele au restabilit egalitatea prin Adrien Hunou, în minutul 68. Cu această remiză, Rennes a urcat pe ultima treaptă a podiumului, cu 11 puncte, unul mai puțin decât PSG și Nice.

Partida Celtic Glasgow – CFR Cluj, din etapa a doua a Grupei E din Europa League, se va disputa joi, 3 octombrie, de la ora 22:00, și va fi transmis în format LIVE VIDEO și LIVE TEXT pe FANATIK. Cele două formații s-au mai întâlnit în acest sezon în turul trei preliminar al Champions League, iar ardelenii s-au calificat după 1-1 la Cluj și 4-3 la Glasgow.