CFR Cluj a dat lovitura în minutul 87! Arbitrul a anulat cu VAR reuşita după 3 minute. Dan Petrescu a turbat

27.02.2020 | 23:58
Golul lui Păun a fost anulat cu Sevilla, pentru henț la Traore

Suporterii Sevillei au rămas fără glas în minutul 87, când Alex Păun a înscris cu un șut de la 20 de metri, profitând de o gafă a portarului Bono.

Din păcate pentru CFR, reușita a fost anulată cu ajutorul VAR, din cauza unui henț la atacantul Lacina Traore.

Păun a înscris, reușita a fost anulată cu VAR

Clujenii au sărbătorit preț de 20 de secunde reușita lui Păun, însă centralul Treimanis a dorit să consulte sistemul VAR după ce ar fi avut informații că Lacina Traore ar fi comis henț.

După cum se poate vedea și în reluări, Traore într-adevăr a comis henț conform noilor reguli. Regulamentul specifică în mod clar că se consideră henț atunci când mingea atinge mâna jucătorului, indiferent de intenție.

Nervii jucătorilor au cedat și Bordeianu a fost eliminat în minutul 91 după ce a luat al doilea cartonaș galben.

Pe margine, Dan Petrescu a turbat de nervi și a protestat pentru anularea golului, primind la rândul său cartonaș galben.

Inițial, centralul partidei pregătise cartonașul roșu pentru antrenorul lui CFR Cluj, însă s-a răzgândit.

În ultimele 5 minute, Sevilla a tras de timp și s-a agățat cu disperare de scorul de 0-0.

Campioana României părăsește Europa League fără să fie învinsă, în huiduielile spectatorilor spanioli, adresate propriilor jucători.

• 7-6 a fost raportul șuturilor pe poartă, în favoarea CFR Cluj