CFR Cluj, asediată de U Craiova în prima repriză. Dan Petrescu, “înghesuit” mai mult decât niciodată. Cifrele uimitoare avute de olteni în derby

23.02.2020 | 21:14
CFR Cluj asediata de U Craiova in prima repriza Dan Petrescu inghesuit mai mult decat niciodata Cifrele uimitoare avute de olteni in derby

CFR Cluj conduce pe Universitatea Craiova la pauză, scor 1-0, însă șansa a fost de partea clujenilor în prima repriză. Oltenii au declanșat un adevărat asediu la poarta oaspete, imediat după ce Rondon a deschis scorul în minutul 9.

CFR Cluj, asediată de U Craiova în prima repriză

Elevii lui Corneliu Papură au reușit nu mai puțin de șapte șuturi pe spațiul porții, dintr-un total de opt șuturi spre poartă, depășind recordul deținut de francezii de la Rennes.

De remarcat eficiența oltenilor, în condițiile în care un singur șut a fost trimis pe lângă buturile apărate de Arlauskis. Din păcate pentru echipa lui Corneliu Papură, eficiența nu s-a concretizat în gol.

În noiembrie 2019, Rennes pierdea la Cluj cu 0-1, însă reușea 10 șuturi pe poarta clujenilor și 22 de șuturi spre poartă.

O cifră incredibilă pentru apărarea beton a CFR-ului, faimoasă pentru că nu permite adversarilor să șuteze pe poartă.

Statistici uluitoare în U Craiova - CFR
Statistici uluitoare în U Craiova – CFR

FCSB, zero șuturi. Lazio și Sevilla, ținute la respect

Performanța oltenilor de a reușit șapte șuturi pe poarta celor de la CFR (comparativ, Rennes reușea 4 șuturi în prima repriză în noiembrie), este extrem de impresionantă când studiem cifrele altor echipe de top, chiar din Europa, contra apărării CFR-ului.

O apărare deja faimoasă în Casa Pariurilor Liga 1, unde CFR Cluj nu a primit decât 16 goluri în 26 de meciuri!

Concret, Sevilla a reușit doar două șuturi pe poartă în meciul recent disputat în Europa League, Viitorul un șut, în timp ce FCSB nu a reușit să șuteze nici măcar o singură dată!