Champions League și Conference League, turul 1 preliminar. FCSB şi Sepsi şi-au aflat adversarele. Toate rezultatele serii

FANATIK vă oferă detalii despre partidele din primul tur preliminar al Champions League și Conference League, fază în care fotbalul românesc este prezent doar cu CFR Cluj în Champions League.
13.07.2022 | 22:35
Champions League si Conference League turul 1 preliminar FCSB si Sepsi siau aflat adversarele Toate rezultatele serii
Saburtalo a trecut de Partizani la lovituri de departajare. FOTO: fcsaburtalo.ge
14-07-2022
21:06

FCSB şi Sepsi şi-au aflat adversarele. Rezultatele de joi (14 iulie) din turul 1 preliminar al Conference League

FCSB şi Sepsi şi-au aflat adversarele din turul 2 preliminar al Conference League. Roş-albaştrii vor evolua în compania georgienilor de la Saburtalo, în timp ce echipa din Sf. Gheorghe va înfrunta formaţia slovenă Olimpija Ljubljana.

Saburtalo Tbilisi a trecut de Partizani Tirana (Albania) la loviturile de departajare. Albanezii câştigaseră în deplasare prima manşă, dar Guliashvili a egalat situaţia în minutul 53 din retur. La loviturile de departajare, au fost nu mai puţin de 7 serii, Jinjolava şi Nonikashvili ratând execuţiile cu numărul unu şi patru pentru oaspeţi. La gazde, Atanaskoski a ratat primul, iar Rrapaj n-a reuşit să închidă meciul la ultimul şut din seria de cinci. Gueye a trimis calificarea în Georgia, cu ultima execuţie a serii.

Slovenii au obţinut o calificare cu emoţii, în faţa luxemburghezilor de la Differdange, după 1-1 în tur. Bedouret a adus-o pe Differdange în avantaj la general după doar 9 minute. Golul egalizator al lui Doffo (minutul 80) a împins partida în prelungiri. Cu şase minute rămase din timpul regulamentar de joc, Maazou a văzut „roşu“, iar Olimpija Ljubljana a evoluat în superioritate numerică pe final de meci. Golul calificării a fost înscris de Milovic în minutul 112.

• Milsami – FK Panevezys 2-0 (0-0)
  • Paide – Dinamo Tbilisi 0-1, 2-2 după lovituri de departajare (3-2)
  • SJK – Flora 3-2, 4-2 după prelungiri (0-1)
  • Tuzla City – Tre Penne 6-0 (2-0)
  • Atletic Escaldes – Gzira 0-0, 0-1 după prelungiri (1-1)
  • B36 Torshavn – Borac Banja Luka 3-1, 4-1 după lovituri de departajare (0-2)
  • Dila Gori – KuPS 0-0 (0-2)
  • Petrocub – Floriana 1-0 (0-0)
  • Riga FC – Derry City 2-0 (2-0)
  • Newtown – HB Torshavn 2-1, 3-1 după lovituri de departajare (0-1)
  • Differdange – Olimpija Ljubljana 1-1, 1-2 după prelungiri (1-1)
  • Hamrun – Alashkert 4-1 (0-1)
  • KF Llapi – Buducnost 2-2 (0-2)
  • Mura – Sf. Gheorghe 2-1 (2-1)
  • Partizani – Saburtalo Tbilisi 0-1, 0-2 după lovituri de departajare (1-0)
  • Sligo Rovers – Bala Town 0-1, 1-1 după lovituri de departajare (0-1)
  • KR Reykjavik – Pogon Szczecin 1-0 (1-4)
  • Decic – Dinamo Minsk 1-2 (1-1)
  • Larne – St. Josephs 0-1 (0-0)
  • Tre Fiori – Fola 3-1 (1-0)
  • Cliftonville – Dunjaska Streda 0-3 (1-2)
  • Crusaders – Magpies 3-1 (1-2)
  • Iskra – Laci 0-1 (0-0)
  • Breidablik – Sant Coloma 4-1 (1-0)

Formaţiile cu numele îngroşate au obţinut calificarea în turul următor.

13-07-2022
20:07

Rezultatele de miercuri din turul 1 al Ligii Campionilor

Două dintre favoritele de miercuri s-au calificat cu emoții în turul 2 preliminar din Champions League. Slovan Liberec (Slovacia) a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Dinamo Batumi (Georgia). A fost 0-0 în ambele manșe, dar slovacii s-au impus cu 2-1 la retur, după minutul 90. După ce a bătut cu 3-0 pe teren propriu, Bodo/Glimt (Norvegia) era să o comită în Insulele Feroe, acolo unde a pierdut cu 1-3 cu Klaksvik.

Champions League, turul 1

Dinamo Batumi – Slovan Bratislava 1-2 (1-2 la general, Slovan s-a calificat după prelungiri)

Klaksvik – Bodo/Glimt 3-1 (3-4)

Șahtior Soligorsk – Maribor 0-2 (0-2)

Ferencvaros – Tobol 5-1 (5-1)

CFR Cluj – Pyunik Erevan 2-2 (2-2 la general, armenii s-au calificat după loviturile de departajare)

Linfield – TNS 2-0 (2-1)

12-07-2022
21:40

Rezultatele de marți din turul 1 al Ligii Campionilor și Conference League

Cea mai mare surpriză înregistrată marți în turul 1 preliminar din Liga Campionilor a fost eliminarea campioanei Poloniei. Lech Poznan a cedat fără drept de apel în Azerbaidjan, cu Qarabag, scor 1-5, și cade în Conference League. Ludogoreț, Malmo FF și Sheriff au obținut calificări muncite. În Conference League, Drita, din Kosovo, a trecut de finalndezii de la Inter Turku.

Riga FS – HJK Helsinki 2-1 (2-2 la general, HJK s-a calificat la lovituri de departajare)

KF Tirana – Dudelange 1-2 (1-2)

Sheriff Tiraspol – Zrinjski Mostar 1-0 (1-0)

Lincoln Red Imps – Shkupi 2-0 (2-3)

Qarabag – Lech Poznan 5-1 (5-2)

Zalgiris – FC Ballkani 1-0, după timp suplimentar (1-0)

Rezultatele meciurilor din care se aleg adversarele pentru FCSB și Sepsi

Echipa albaneză Partizani Tirana a învins, în deplasare, formația georgiană Saburtalo Tbilisi, în prima manșă a turului 1 preliminar al Conference League. Învingătoarea acestei ”duble” va întâlni mai departe FCSB.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Cara (47).

În partida din care se va alege viitoarea adversară a celor de la Sepsi OSK, echipa slovenă Olimpija Ljubljana a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, cu formația luxemburgheză Differdange. Oaspeții au deschis scorul prin autogolul lui Krefl (10), gazdele restabilind egalitatea prin Milovic (62).

Dudelange, victorie cu FK Tirana

Echipa luxemburgheză F91 Dudelange a învins, pe teren propriu, formația albaneză FK Tirana, în prima manșă a tureului 1 preliminar al Champions League. Învingătoarea acestei ”duble” va întâlni mai departe CFR Cluj, dacă ardelenii trec de Pyunik Erevan.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Hassan (71). Ambele echipe au avut câte un jucător eliminat. De la Dudelange a văzut cartonașul roșu Kirch (54), iar de la albanezi Limaj (68).

Rezultatele meciurilor de marți din turul 1 preliminar al Champions League

Rezultatele partidele disputate marți în prima manșă a turului 1 preliminar al Champions League:

Rezultatele meciurilor de marți din turul 1 preliminar al Conference League

Marți s-au disputat două partide din prima manșă a turului 1 preliminar al Conference League:

• Gzira – Atletic Escaldes 1-1
  • Saint Joseph – Larne 0-0
05-07-2022
13:29

Chivulete, delegat în Champions League

Arbitrul Andrei Chivulete va conduce la centru meciul dintre echipa galeză The New Saints FC și formația nord-irlandeză Linfield FC, din prima manșă a turului 1 din Champions League.

Chivulete va fi ajutat de asistenții Sebastian Gheorghe și Andrei Constantinescu, rezervă fiind Horațiu Feșnic. Observator din partea UEFA va fi Jens Larsen (Danemarca), iar delegat de joc a fost desemnat Kari Iuell (Norvegia).

Partida va avea loc marți, 5 iulie, de la ora 21:00, la Oswestry, pe Park Hall Stadium.

Fotbalul european din sezonul 2022-2023 dă deșteptarea nu cu partide din diverse campionate ci cu meciurile care au loc în primul tur preliminar din noua ediție a cupelor europene, în Champions League și în Conference League. Europa League va lua startul mult mai târziu, în luna august.

CFR Cluj, obligată să joace din turul 1 preliminar din cauza coeficientului de țară scăzut al României

Se pune așadar în funcțiune malaxorul care cel puțin în primele două tururi preliminare are menirea de a face curățenie printre echipele mici, repreztentantele unor state care doar figuerează ca membre ale UEFA și FIFA dar care au potențial extrem de scăzut și prezența lor este, cu mici excepții, mai mult formală, în aceste faze incipiente.

Fotbalul românesc nu are decât un singur ambasador la această masă a celor mici, pe campioana CFR Cluj, care ia startul, așa cum o face de cinci ani încoace, la nivel Champions League. Deși CFR nu a făcut figurație și a avut prezențe în grupele Europa League sau Conference League, din prima ieșind în primăvara europeană, coeficientul foarte scăzut ca țară o obligă să o ia mereu de la munca de jos.

Cu ochii pe partida din Luxemburg, posibila viitoare adversară a CFR-ului

Din punctul nostru de vedere, plecând de la ideea că în mod normal, și după achizițiile cu adevărat bune făcute în vară, CFR Cluj este mare favorită în fața campioanei Armeniei, vom încerca să fim atenți cu un ochi și la evenimentele care se vor derula în Luxemburg, în confruntarea Dudelange – Tirana, pentru că ne interesează foarte mult.

Învingătoarea din acest meci ar urma să fie rivala clujenilor în turul 2 preliminar al Champions League. Dudelange ar putea reveni așadar după patru ani înaintea ardelenilor, care ar avea astfel posibilitatea de a se revanșa după umilitoarea eliminare suferită atunci în play-off-ul Europa League, cu înfrângeri în ambele manșe, cea de la Cluj, la retur, absolut șocantă.

Adversari periculoși pentru Lech Poznan și Ferencvaros

Dintre partidele care au loc acum în turul 1 preliminar al Champions League remarcăm câteva jocuri interesante, care pot oferi complicații echipelor favorite. Este vorba de întâlnirea dintre Lech Poznan și campioana Azerbaidjanului, Qarabag, o formație deloc una oarecare, pentru că are în CV calificări în grupele Champions League și ale Europa League.

De asemeni, Ferencvaros, care s-a ridicat mult în ultimii doi ani la nivel european, reușind să devină prima echipă din Ungaria prezentă în grupele Champions League, are o deplasare în Kazahstan, cu Tobol Kostanay, pe care trebuie să o trateze cu maximă atenție. Mai sunt echilibrate jocurile Maribor – Soligorsk, Zrinjski Mostar – Sheriff Tiraspol și Slovan Bratislava – Dinamo Batumi, cu mențiunea că totuși Sheriff și Slovan pleacă din postura de favorite.

Tre Penne – Tuzla City

În Conference League se dispută nu mai puțin de 30 de meciuri. Pe noi ne interesează două în mod deosebit pentru că de acolo vor proveni adversarele pentru FCSB și Sepsi Sfântu Gheorghe în turul 2. Doar Universitatea Craiova își cunoaște deja adversara, echipa albaneză Vllaznia Skhodra.

Vom fi atenți la desfășurarea partidelor Saburtalo Tbilssi – Partizani Tirana și Olimpija Lubljana – Differdange. De la primul meci vom afla adversarul pentru echipa patronată de Gigi Becali iar de la doilea pentru câștigătoarea Cupei României. La prima vedere sunt adversari abordabili, dar așa am crezut anii trecuți pentru craioveni, când au dat de Lokomotiva Tbilissi, acum ajunsă în a doua divizie și de Laci, făcându-se de râs și fiind eliminați.