Chelsea a egalat recordul negativ al lui CFR Cluj: 2 autogoluri în prima repriză. Clujenii reușiseră această ”performanță” în 2010 contra lui Bayern

05.11.2019 | 23:03
Chelsea a egalat recordul negativ al lui CFR Cluj 2 autogoluri in prima repriza Clujenii reusisera aceasta performanta in 2010 contra lui Bayern

Chelsea, echipă antrenată de Frank Lampard, a reușit o contra-performanță remarcabilă în meciul cu Ajax din grupele UEFA Champions League. Gruparea londoneză a avut o primă repriză de coșmar, cu trei goluri încasate, dintre care două au fost autogoluri. Din 2010, de la un meci Bayern Munchen – CFR Cluj 3-2, din faza grupelor, un meci din Liga Campionilor nu a mai avut două autogoluri într-o repriză.

UPDATE, 5 noiembrie, ora 23:18. Minutul 62: Chelsea – Liverpool 1-4. Este pentru a treia oară în istorie când gruparea de pe Stamford Bridge încasează 4 goluri într-un meci de Liga Campionilor. Ultima întâlnire de acest gen datează din 2009, un 4-4 cu Liverpool.

”Eroii” celor de la Chelsea în meciul cu Ajax au fost atacantul Tammy Abraham și portarul Kepa Arrizabalaga. În minutele 2 și 35, aceștia și-au marcat în propria poartă și au făcut ca oaspeții să intre în avantaj la pauză pe Stamford Bridge, scor 1-3.

• Niciodată, până la meciul contra campioanei Olandei, Chelsea nu mai încasase trei goluri într-o repriză de Champions League.

Prin cele două autogoluri de marți, londonezii egalează recordul nedorit al lui CFR Cluj din 2010. Pe 19 octombrie 2010, CFR Cluj pierdea pe ”Allianz Arena” cu 3-2, după un meci mare făcut de echipa lui Sorin Cîrțu. Ghinionul a lovit însă gruparea din Gruia, iar Ricardo Cadu și Cristian Panin, actual secund al lui Dan Petrescu, l-au învins fără să vrea pe Stăncioiu.

Caseta tehnică a acelui meci: Bayern – CFR Cluj 3-2 (Cadu – autogol 31, Panin – autogol 37, Mario Gomez 78 – Cadu 28, Culio 86)

• Bayern Munchen: Butt- Lahm, Tymoshchuk, Badstuber, Pranjici – Ottl, Schweinsteiger – Hamit Altintop, Muller, Kroos – Gomez. Antrenor: Louis van Gaal
  • CFR Cluj: Stăncioiu – Panin, Piccolo, Cadu, Rada – Culio, E. Dică, Kivuvu, Rafael Bastos – Traore, De Zerbi. Antrenor: Sorin Cîrţu

CFR Cluj a făcut atunci parte dintr-o grupă cu Bayern Munchen, AS Roma și FC Basel.