Chelsea, gafă monumentală pe rețelele de socializare! Ce adversar credeau că întâlnesc în Europa League

Autori: Carmen Badulescu, Traian Terzian | 02.04.2019 | 16:30
Oficialii clubului Chelsea Londra au făcut o gafă monumentală pe rețelele de socializare și au încurcat adversarul

Oficialii clubului Chelsea Londra au făcut o gafă monumentală pe rețelele de socializare și au încurcat adversarul pe care îl vor întâlni în sferturile de finală ale Europa League. Pentru formația antrenată de Maurizio Sarri urmează două meciuri considerate ușoare în Premier League, cu Brighton & Hove Albion și West Ham United, înaintea partidei din Europa League, competiție unde este văzută cu mari șanse la câștigarea trofeului.

Chelsea, gafă monumentală pe rețelele de socializare

Înaintea jocului cu formația unde este legitimat și Florin Andone, Chelsea a anunțat pe rețelele de socializare că a pus în vânzare bilete pentru următoarele două partide, dar a făcut o gafă monumentală. Oficialii londonezi au scris că în sferturile de finală vor întâlni formația Sparta Praga, unde sunt legitimați Florin Niță și Alexandru Chipciu, când în realitate vor juca împotriva celeilalte mari echipe din capitala Cehiei, Slavia.

Gafa conducătorilor de la Chelsea Londra a fost motiv de glumă pentru cei de la Sparta Praga, care au făcut o postare haioasă pe contul de Twitter: ”Vă înţelegem perfect confuzia, ştim că suntem cea mai faimoasă și mai de succes echipă din Praga, dar de această dată jucaţi cu Slavia. Ne pare rău”. În schimb, cei de la Slavia Praga, unde este legitimat și Alexandru Băluță, nu au reacționat la greșeala englezilor.

Willian este felicitat de Pedro Rodriguez după golul marcat în meciul cu Dinamo Kiev din Europa League

Chelsea stă pe un butoi cu pulbere

Partida Slavia Praga – Chelsea Londra, din prima manșă a sferturilor de finală ale Europa League, se va disputa joi, 11 aprilie, de la ora 22:00, și va fi transmisă în format LIVE VIDEO și LIVE TEXT pe FANATIK. Întâlnirea retur este programată o săptămână mai târziu, tot de la ora 22:00, pe Stamford Bridge. Alexandru Băluță a declarat după tragerea la sorți că Slavia va fi principala candidată la câștigarea trofeului dacăp va trece de englezi.

Chelsea Londra traversează o perioadă extrem de nefastă ajungând pe locul șase în clasamentul din Premier League. Fanii de pe Stamford Bridge sunt nemulțumiți de prestațiile echipei și i-au cerut demisia managerului italian Maurizio Sarri chiar și după victoria din meciul cu Cardiff City. Pe lângă rezultatele slabe, tehnicianul adus în vară de la Napoli este acuzat că a pierdut vestiarul, după scandarurile cu vedera Eden Hazard șiu cu portarul Kepa Arrizabalaga.

• Nr. 843. 32 pagini + Insert special. Doar 10 lei!