Chelsea, umilită de Bournemouth în Premier League! Higuain, ironizat: “E un Morata mai gras” Video

30.01.2019 | 23:44
Chelsea, umilită de Bournemouth în Premier League

Chelsea a fost umilită de Bournemouth în etapa a 24-a din Premier League. Londonezii au pierdut, în deplasare, scor 0-4, iar echipa de pe “Stamford Bridge” este în pericol să piardă locul patru, poziţie care duce în grupele Ligii Campionilor din sezonul viitor.

După o primă repriză lipsită de evenimente majore, Joshua King a deschis scorul în minutul 47. Autorul golului a oferit o pasă decisivă după 16 minute, la golul marcat de David Brooks. În minutul 74, Joshua King a dus scorul la 3-0 cu un şut din interiorul careului. În minutele de prelungire, Charlie Daniels a închis tabela, iar Chelsea a bifat a doua înfrângere consecutivă în campionat, după ce Arsenal a învins-o etapa trecută, scor 0-2. Gonzalo Higuain a fost titular, însă a fost înlocuit cu Olivier Giroud în minutul 65. Prestaţia argentinanului din meciul cu Bournemouth a fost criticată.

Chelsea, umilită de Bournemouth în Premier League. Conflict între Hazard şi Sarri?

Chelsea a fost umilită de Bournemputh în Premier League, iar Gonzalo Higuain a fost ironizat pe reţelele de socializare. “E un Morata mai gras”, “Cine s-a gândit că transferul lui Higuain va fi o idee bună ar trebui dat afară”, “Măcar nu o să plătim 32 de milioane de euro pentru Higuain” sau “Şi noi ne gândeam că Higuain ne va ajuta”, au fost câteva dintre reacţiile de pe Twitter.

Presa din Anglia a susţinut că un alt motiv pentru care Chelsea trece printr-o serie slabă ar fi un conflict între Maurizio Sarri şi Eden Hazard. Internaţionalul belgian este dorit de Real Madrid, iar o declaraţie a antrenorului italian ar sta la baza problmelor. “Eden are 28 de ani. Dacă vrea să o plece, atunci să o facă. Desigur, eu îmi doresc contrariul. Sper să rămână împreună cu noi şi să devină mai bun. Are potenţial să fie cel mai bun jucător din Europa. Uneori se mulţumeşte cu mai puţin. Este treaba mea să-l ajut să fie mai bun, să-l pun acolo unde poate fi cel mai bun”, a declarat Maurizio Sarri. Eden Hazard i-a dat o replică tăioasă imediat. “Nu-mi pasă. Eu doar joc fotbalul pe care îl ştiu. Nu contează ce spune antrenorul. Vreau doar să mă concentrez la fotbal şi să dau ce am mai bun pentru echipă”, a spus Eden Hazard.