Traian Terzian    Valeriu Tache
in PSG
08/04/2019, 10:07
Choupo-Moting, fază de cascadorii râsului în PSG – Strasbourg 2-2! Video cu eroarea colosală a camerunezului GALERIE FOTO
Eric-Maxim Choupo-Moting a fost protagonistul unei faze de cascadorii râsului în meciul PSG - Strasbourg 2-2

Atacantul Eric-Maxim Choupo-Moting a fost protagonistul unei faze de cascadorii râsului în meciul PSG – Strasbourg 2-2, din etapa cu numărul 31 din Ligue 1. Fotbalistul camerunez în vârstă de 30 de ani a fost folosit titular de antrenorul german Thomas Tuchel, care a decis să-l menajeze pe Kylian Mbapee și nu i-a avut la dispoziție pe accidentații Neymar, Edinson Cavani și Angel Di Maria.

Choupo-Moting, fază de cascadorii râsului în PSG – Strasbourg 2-2

Jucătorul născut la Hamburg din mamă nemțoaică și tată camerunez a început foarte bine partida de pe stadionul Parc des Princes și a deschis scorul în minutul 13, iar parizienii păreau că se îndreaptă spre cel de-al optulea titlu ndin istorie și al doilea consecutiv. Însă, până la pauză Eric-Maxim Choupo-Moting s-a făcut de râs oferind practic o fază de cascadorii râsului în partida încheiată PSG – Strasbourg 2-2.

Oaspeții au reușit egalarea prin Nuno Da Costa în minutul 26, iar două minute mai târziu Christopher Nkuku a primit o pasă în adâncime, l-a lobat pe portarul belgian Matz Sels, și suporterii formației Paris Saint-Germain se pregăteau să celebreze al doilea gol al favoriților. Însă, bucuria le-a fost refuzată chiar de Eric-Maxim Choupo-Moting, care în încercarea de a-și trece el numele pe lista marcatorilor a oprit balonul chiar pe linia porții, iar unul dintre fundașii adverși a reușit să degajeze.

Momentul în care Eric-Maxim Choupo-Moting oprește pe linia porții balonul care intra în poartă

PSG e la un pas de titlul cu numărul 8

În cele din urmă meciul Paris Saint-Germain – Strasbourg s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, iar campioana en-titre a fost nevoită să amâne petrecerea pentru câștigarea unui nou titlu. Cu șapte etape înainte de finalul sezonului, parizienii au 20 de puncte avans în clasamentul din Ligue 1 față de următoarea clasată, OSC Lille, pe care o vor întâlni în runda viitoare în deplasare.

Deși sunt la un pas de câștigarea unui nou titlu în Franța, la Paris Saint-Germain situația nu este deloc liniștită după eliminarea din optimile de finală ale Champions League. Patronul Nasser Al-Khelaifi a început deja să se gândească la sezonul viitor și a făcut o listă de achiziții pe care se află nume importante precum Ander Herrera, Idrissa Gueye, Raphael Varane, Allan, Tanguy Ndombele, Matthijs de Ligt şi Cristiano Piccini.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!