în Fotbal international
10/04/2019, 17:11
Chupo-Moting, prima reacție după ce le-a scos mingea din poartă coechipierilor de la PSG! „ Nu pot schimba ceea ce s-a întâmplat”. Video GALERIE FOTO
Chupo-Moting prezintă tricoul formației Paris Saint Germain

Jucătorul formaţiei PSG, Eric-Maxim Chupo-Moting a oferit prima reacție după ce le-a scos mingea din poartă coechipierilor de la PSG! Fotbalistul a „reușit o performanţă rară” pentru un atacant, și anume să împiedice marcarea unui gol de către echipa lui, în meciul cu Strasbourg. La câteva zile distanță, Chupo a postat un mesaj pe reţelele de socializare, prin care îşi cere iertare pentru eroarea comisă.

Chupo-Moting, prima reacție după ce le-a scos mingea din poartă coechipierilor de la PSG!

“Viaţa este formată din suişuri şi coborâşuri. Nu pot schimba ceea ce s-a întâmplat, dar sigur voi încerca să fac mai bine. Vreau să le cer iertare celor pe care i-am dezamăgit, dar erorile sunt umane, mai ales în sport. (…) Celor care m-au insultat: sper că vă simţiţi mai bine acum şi că v-aţi găsit pacea şi fericirea în viaţa voastră”, a scris Eric-Maxim Chupo-Moting, atacantul grupării din Ligue 1, Paris Saint Germain.

De remarcat că PSG a remizat, duminică, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa Strasbourg, într-un meci din etapa a XXXI-a a campionatului Franţei. Dacă ar fi câştigat, trupa din capitala Hexagonului ar fi obţinut titlul în Ligue 1. Culmea, Paris Saint Germain a marcat prin Choupo-Moting în minutul 13 şi Kehrer în minutul 82. Pentru Strasbourg au înscris Da Costa după aproape o jumătate de oră de joc şi Goncalves cu puțin timp înaintea pauzei.

Fază de cascadorii râsului

La scorul de 1-2, Christopher Nkuku a lobat frumos balonul peste portarul Matz Sels, iar mingea se ducea în plasă. „Atent” pe fază, Chupo-Moting a oprit balonul inexplicabil chiar pe linia porţii și și-a lăsat coechipierii cu gura căscată. Eric-Maxim Chupo Moting, 30 de ani, a ajuns în 2017 la Stoke City de la Schalke 04 din postura de jucător liber de contract. Camerunezul s-a remarcat în carieră în Bundesliga, acolo unde a jucat pentru Nurnberg şi Mainz.

În 2018, atacantul a ajuns la PSG, grupare pentru care a bifat 18 partide și 3 goluri. Interesant este că jucătorul camerunez a reușit să marcheze chiar la primul joc în tricoul parizienilor în campionat, disputat contra lui Rennes.