Oltenii, moment de sinceritate după 1-3 cu Leipzig: “Am fost năuciți!”

Alexandru Năstase
in Universitatea Craiova
10/08/2018, 17:26
Oltenii, moment de sinceritate după 1-3 cu Leipzig: “Am fost năuciți!” GALERIE FOTO

Cicâldău, moment de sinceritate după Leipzig – U Craiova! Oltenii s-au întors în țară după jocul din Germania cu trei goluri încasate. Reușita pe final de meci a mai spălat din rușine și le-a oferit speranțe în continuare elevilor italianului Mangia, dar prestația per total a lăsat de dorit. Jucătorul transferat de la Viitorul, Alexandru Cicâldău a declarat că au fost pur și simplu năuciți de forța nemților care s-au dovedit net superiori la absolut toate capitolele.

“Au fost momente în care am fost năuciți pentru că au dominat jocul. Trebuie să ținem capul jos. Să recunoaștem că au câștigat și că au meritat această victorie”, a declarat Alexandru Cicâldău.

Cicâldău, moment de sinceritate după Leipzig – U Craiova!

Și presa din Germania a criticat dur prestaţia elevilor lui Devis Mangia în partida RB Leipzig – U Craiova 3-1 din manşa tur în turul al treilea din Europa League. Cele mai importante publicaţii ale nemţilor nu au iertat meciul slab făcut de olteni pe Red Bull Arena şi au avut cuvinte grele la adresa jucătorilor români.

Antrenorul nemţilor, mulţumit

De partea cealaltă toate au fost perfecte. Atât scorul indicat de tabela de marcaj la finalul partide, cât și jocul nemților au mulțumit asistența.

“Am făcut o partidă aproape perfectă, în ciuda lipsei ce concentrare din fața porții. Golul primit e enervant, pentru că meciul era practic jucat. Dar sunt încrezător că vom câștiga și returul de la Craiova, a declarat Ralf Rangnick, antrenorul lui Leipzig.

Dominare totală a nemților, degringoladă oltenească

De altfel, nemții au dominat autoritar partida pe toată durata sa, pe lângă cele trei goluri, având multiple alte ocazii de a marca. Leipzig a avut nevoie de 25 de minute pentru a deschide scorul prin Konate, în urma unei faze fixe. Craiova a rezistat apoi eroic, însă nu a mai avut ce face odată cu apariția pe teren a trei jucători de bază din lotul nemților: Forsberg, Sabitzer și Poulsen. Ultimul i-a pasat decisiv lui Cunha la golul din minutul 77, iar apoi și-a trecut chiar el numele pe lista marcatorilor zece minute mai târziu. Oltenii au marcat nesperat în minutul 90+4 prin Martic, grație pasei nou-venitului Fedele. Leipzig a încheiat partida cu 23 de șuturi, dintre care 12 au prins spațiul porții, în timp ce Craiova a șutat de numai două ori.

Oltenii rămân fără victorie în această stagiune, în cinci meciuri meciuri. Craiova debutat cu un eșec în Supercupa României, 0-1 cu CFR Cluj, iar în campionat a obținut doar două puncte în primele trei etape: 0-0 cu Poli Iași, 0-1 cu Sepsi OSK și 2-2 cu FC Botoșani. Evoluțiile dezamăgitoare au fost puse pe seama plecărilor de la echipă din această vară. Băluță, Gustavo, Screciu și Popov au fost câteva din numele care au părăsit echipa. În locul lor au venit nume importante precum Pigliacelli (Pro Vercelli), Cicâldău (Viitorul), Donkor (Cesena), Mexa Colli (FK Keshla) și Matteo Fedele (Fogia).

RB Leipzig este o echipă care a surprins pe toată lumea de la promovarea în Bundesliga, în urmă cu doi ani. Echipa a terminat pe locul 2 în Germania în primul sezon de la promovare, iar stagiunea trecută a încheiat-o pe locul 6. Sezonul trecut, Leipzig a luat startul în grupele UEFA Champions League, a terminat pe locul 3 și a făcut trecerea în primăvara UEFA Europa League. Aici, nemții au ajuns până în sferturile de dinală, fiind eliminați de finalista Olympique Marseille. De la finalul sezonului trecut, Leipzig a mai disputat doar două meciuri oficiale, în turul precedent din UEFA Europa League. A trecut de Hacken, din Suedia, după 4-0 pe teren propriu și 1-1 în deplasare.

3 goluri a primit Universitatea Craiova în deplasarea de la Leipzig

Ştirea MOMENTULUI

Clasament WTA actualizat. Câte puncte are Simona Halep după finala de la Cincinnati

Orice informatie si/sau declaratie preluata din acest material se face numai cu citarea sursei FANATIK.RO si, obligatoriu, cu LINK ACTIV catre prezentul material. In caz contrar, persoanele fizice si/sau juridice care incalca drepturile de autor ale FANATIK.RO, prevazute si protejate de Legea nr.8/1996, privind dreptul de autor si drepturile conexe, sunt direct raspunzatoare legal pentru orice prejudiciu astfel cauzat.