Cifrele dezastrului în România – Spania! Portarii, procentaj horror: 24%. Atacul a fost catastrofal

Autor: Marian Popovici | 30.11.2019 | 13:56
Cifrele dezastrului în România - Spania! Portarii, procentaj horror: 24%. Atacul a fost catastrofal
Cifrele dezastrului în România - Spania! Portarii, procentaj horror 24%. Atacul a fost catastrofal FOTO: Tomas Robert Ryde in meciul de handbal feminin dintre echipele HC Zalau si CSM Bucuresti

România a avut un început negru la Campionatul Mondial de Handbal. Echipa lui Tomas Ryde a fost umilită de Spania, 31-16, în ceea ce a fost unul dintre cele mai slabe meciuri ale “tricolorelor” în istoria turneelor finale. Dominarea ibericelor a fost totală, aşa cum o arată şi cifrele meciului, unele incredibile pentru acest nivel.

Cifrele dezastrului în România – Spania! ZERO contraatacuri în prima repriză pentru noi

FANATIK vă prezintă statisticile horror ale meciului România – Spania 16-31, confruntare care ne dă emoţii pentru meciul de duminică împotriva Senegalului, vicecampioana Africii. Notăm faptul că în prima repriză, România nu a avut nici măcar o intenţie de contraatac, iar în 31% din cazuri am pierdut posesia înainte să tragem la poartă (turnovers).

Este interesant faptul că ibericele au faultat de trei ori mai mult decât româncele, însă au avut mai puţine eliminări decât România. Astfel, Spania a faultat de 36 de ori în apărare, în timp ce România a comis doar 11 faulturi în tot meciul. Cu toate acestea, “tricolorele” au avut mai multe eliminări de 2 minute.

Iulia Dumanska, cea mai bună handbalistă a României în prima repriză

Statisticile primei reprize:

• Procentajul mingilor salvate de portari: 33%
  • Defensiva: 40%
  • Atacuri: 35%
Cifrele dezastrului în România - Spania! Portarii, procentaj horror 24%. Atacul a fost catastrofal
Cifrele dezastrului în România – Spania! Portarii, procentaj horror 24%. Atacul a fost catastrofal

Vraişte în defensivă şi ofensivă

La finalul meciului, procentajele atacurilor pe pivot (4%), pe contraatac (2%) şi pe extreme (4%) au fost horror. Practic, nimic nu a funcţionat. Procentajele defensivei au fost şi ele la pământ, în timp ce atacul a scăzut şi mai mult după prima parte (31%).

Statisticile la finalul meciului:

• Procentajul mingilor salvate de portari: 24%
    Defensiva: 40%
    Atacuri: 31%

Cea mai bună marcatoare a noastră este Cristina Neagu. Interul stânga al României a punctat de 6 ori, fiind urmată de Pintea şi Polocoşer, cu câte 3 goluri. Portarul Spaniei, Silvia Navarro, a marcat mai mult decât 14 jucătoare ale României, reuşind două goluri.

Pe fază defensivă, Laura Pristăviţa şi Gabriela Perianu au fost la pământ. Ibericele nu au fost incomodate să arunce la poartă şi foarte des faulturile noastre au oferit aruncări de la 7 metri adversarelor. Spania a început cu trei aruncări de pedeapsă fructificate în primele două minute, în condiţiile în care noi am făcut 11 faulturi în total.