Cifrele InStat ale dezastrului de la Madrid! România a avut mai multe poziții de ofsaid decât șuturi și doar două minute posesie în treimea adversă

19.11.2019 | 09:17
Cifrele InStat ale dezastrului de la Madrid Romania a avut mai multe pozitii de ofsaid decat suturi si doar doua minute posesie in treimea adversa

România a terminat în genunchi campania de calificare la Campionatul European. „Tricolorii” lui Cosmin Contra au fost învinși cu 0-5 de Spania, iar cifrele oferite de InStat întăresc imaginea lăsată de jucători pe gazonul de pe „Wanda Metropolitano”. Cu doar 251 de pase complete în tot meciul, față de iberici care au avut 830, cu 26% posesie și patru șuturi, România a continuat prestația modestă din meciul cu Suedia, iar speranțele pentru o calificare la EURO după barajul din Liga Națiunilor scad.

• (P) Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 3,85 este cota pentru “X” la meciul Țara Galilor – România. Vezi aici toate cotele!

România, dominată la toate capitolele de Spania

Diferența de valoare dintre „tricolori” și componenții primei reprezentative din Spania nu s-a văzut doar pe tabelă după ultimul fluier al meciului de pe „Wanda Metropolitano”. Statistice InStat arată un joc fără orizont al României, ce a avut mingea în posesia doar 16 minute pe tot parcursul jocului, 26 de procente. Naționala iberică a dominat autoritar la capitolul pase, 830 dintre cele 902 fiind reușite, spre deosebire de elevii lui Cosmin Contra ce au transmis balonul precis de 251 de ori, din 316 pase încercate.

România are cifre mai mari doar la capitole nedorite. Elevii lui Cosmin Contra au fost surprinși de șase ori în afara jocului, spre deosebire de atacanții Spaniei, ce au fost fluierați o singură dată în ofsaid. Dacă la jocul direct de pe Arena Națională Ciprian Tătărușanu a reușit să limiteze proporțiile scorului, având nenumărate intervenții decisive, la Madrid nici portarul legitimat la Lyon nu a putut face nimic. Deși spaniolii au atacat aproape în permanență, Tătărușanu a fost o singură intervenția decisivă, la fel ca omologul din poarta iberică, Kepa. Deși Cosmin Contra a început cu un atacant bătăios, cu prezență fizică în careul advers, „tricolorii” au trimis doar două centrări pe tot parcursul jocului.

Patru atacuri încheiate în tot meciul

Prima reprezentativă a României a avut doar patru atacuri încheiate cu șut la poarta adversă pe tot parcursul jocului de la Madrid, dintre cele 51, 8%. Mai mult, dintre acestea două au fost din faze fixe, iar celelalte două au venit din benzile atacului „tricolor”, centrul terenului fiind controlat autoritar de trio-ul format din Sergio Busquets, Saul și Fabian Ruiz. Spre deosebire de România, naționala iberică a avut 20 de șuturi ce au fost concretizate cu șuturi spre poarta lui Tătărușanu, iar cinci au fost transformate în gol.

Deși integralist în ambele dueluri din această acțiune, cu Suedia și Spania, George Pușcaș a reușit contraperformanța de a trimite un singur șut pe poarta adversă. Prima execuția fiind în meciul de de la Madrid, când Kepa a trimis în corner șutul trimis de atacant dintr-o poziție excelentă.