Cifrele InStat ale super victoriei CFR-ului cu Lazio! Ciprian Deac, cel mai bun om de pe teren

20.09.2019 | 13:23
Lucian Sânmărtean a numit jucătorii CFR-ului care pot fi decisivi cu Sevilla: ”Deac și Omrani pot face diferența”. Sursă Foto: Sportpictures

CFR a debutat cum nu se putea mai bine în grupele Europa League! Clujenii au trecut cu 2-1 de Lazio, considerată cea mai bună puternică echipă a grupei E. Cifrele InStat arată că italienii au fost mai periculoși, dar cel mai bun om de pe teren a fost din tabăra lui Dan Petrescu. Ciprian Deac, cu index 345, a fost omul decisiv pentru o nouă victorie a CFR-ului în cupele europene.

Cifrele InStat ale meciului CFR – Lazio

CFR Cluj a obținut primele trei puncte în acest sezon de Europa League chiar împotriva favoritei grupei. Lazio a venit în Gruia și părea că are prima șansă, lucru confirmat și de faza din minutul 25, când fundașul central Bastos a deschis scorul. Clujenii au reușit egalarea până la pauză, după ce Deac a transformat o lovitură de pedeapsă, iar golul lui Billel Omrani din minutul 75 a decis soarta celor trei puncte.

Cifrele InStat arată că Ciprian Deac a fost cel mai bun om de pe teren, cu 345 index, cu 5 puncte peste fundașul central Bastos, marcatorul singurului gol din tabăra italiană. Lacina Traore, care a fost schimbat la pauză, are cel mai mic index din echipa lui Petrescu. Andrei Peteleu și Gedrius Arlauskis sunt alți doi remarcați din seara care a adus încă o victorie importantă pentru fotbalul românesc. Peteleu, cu 312 index a fost al doilea cel mai bun jucător al CFR-ului, în timp ce portarul lituanian a acumulat cu un punct mai puțin.

Cifre InStat CFR Cluj

• Ciprian Deac, index 345, 89 de minute de joc, un gol, 34 de participări în faze ofensive
  • Andrei Peteleu, index 312, 94 de minute de joc, procentaj 100% la deposedări (3/3)