Cifrele InStat după România – Suedia! Ionuț Nedelcearu, cel mai bun „tricolor”. George Pușcaș, atacantul care nu șutează

16.11.2019 | 14:16
Cifrele InStat dupa Romania  Suedia Ionut Nedelcearu cel mai bun tricolor George Puscas atacantul care nu suteaza

România a avut o prestație sub așteptări în meciul cu Suedia, decisiv pentru calificarea la Campionatul European din vara anului viitor. Nordicii s-au impus cu 2-0 pe Arena Națională, iar speranțele „tricolorilor” pentru o prezență la turneul final se leagă doar de barajul din Liga Națiunilor. Deși s-au primit două goluri până la pauză, iar Suedia a dominat autoritar duelul, cifrele InStat îl dau pe Ionuț Nedelcearu cel mai bun „tricolor”, cu 278 index, în timp ce George Pușcaș a fost cel mai slab de pe teren, index 197.

• (P) Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 4,00 este cota pentru “peste 4,5 goluri” la meciul Spania – România. Vezi aici toate cotele!

Nedelcearu și Ianis Hagi, cei mai buni „tricolori”

Prima reprezentativă a României a fost dominată categoric de naționala Suediei, iar multele minute în care jocul s-a disputat în jumătatea noastră au făcut ca Ionuț Nedelcearu să fie jucătorul cu cel mai mare index InStat din echipa pregătită de Cosmin Contra. Fundașul central legitimat la UFA are 278 index, de departe cel mai mare din defensiva „tricoloră”. Nedelcearu a avut de-a lungul celor 95 de minute jucate nouă intervenții și 12 recuperări. „Nede” a pierdut doar trei mingi și a reușit să recupereze 14. Jucătorul crescut de Dinamo a a câștigat 83% dintre duelurile aeriene câștigate, șase din cinci.

• 1/3 deposedări reușite
  • 3 mingi pierdute, dintre care 1 în jumătatea proprie
Cifrele lui Nedelcearu

Ianis Hagi a fost jucătorul cu al doilea cel mai mare index InStat dintre cei 14 jucători ce au evoluat contra Suediei. Mijlocașul ofensiv a intrat la pauza meciului pe Arena Națională, în locul lui Ciprian Deac, iar pentru evoluția din cele 49 de minute a acumulat 275 index InStat, cu trei puncte mai puțin decât Nedelcearu. Ianis are un procentaj de 100% la driblinguri reușite, 2/2, iar poarta apărată de Robin Olsen a fost încercată de două ori, o singură dată cadrat. La capitolul pase complete Hagi Jr nu a excelat, reușind 25 dintre cele 37 reușite, 68%. Din totalul de pase, 12 au fost spre poarta adversă, însă doar cinci au fost reușite. Altă statistică la care Ianis nu stă bine este cea a mingilor pierdute. Fotbalistul de la Genk a cedat posesia adversarilor de șapte ori, o dată în jumătatea proprie.

Ianis Hagi versus Suedia:

• 275 index InStat
  • 37/51 acțiuni reușite
  • 25/37 pase reușite (68%)
  • 5/12 pase înainte complete (42%)
  • 2/2 driblinguri reușite
  • 7 mingi pierdute, una în jumătatea proprie
  • 3 recuperări în terenul advers
Statisticile lui Ianis Hagi din meciul cu Suedia

George Pușcaș, atacantul care nu șutează

După cifrele InStat, George Pușcaș a fost cel mai slab jucător de pe teren. Cu 197 index, singurul fotbalist ce nu a depășit borna 200 (Alexander Isak a avut 205 în condițiile în care a evoluat doar 16 minute), vârful a reușit performanța să nu trimită niciun șut spre poarta lui Robin Olsen, pe durata celor 95 de minute jucate. Doar 18 dintre cele 37 de acțiuni au fost reușite, iar din 14 dueluri cu fundașii adverși, „Pușki” a câștigat doar două. Singurul capitol la care George stă bine este cel al paselor reușite, 15 din 17, dar numărul total al paselor este foarte mic, având în vedere că a fost integralist. Mai mult, dintre cele 17, cinci pase au fost date înapoi, iar 10 au fost în lateral. Pușcaș a pierdut patru mingi, iar doar două dintre cele șase dueluri aeriene au fost câștigate de atacantul român.

George Pușcaș versus Suedia:

• 197 index InStat
  • 18/37 acțiuni reușite (49%)
  • 15/17 pase precise (88%), doar două înainte
  • 0 șuturi spre poartă
  • 2/6 dueluri aeriene câștigate
  • 4 mingi pierdute, 1 în jumătatea proprie
  • 2/14 dueluri câștigate
  • 0/2 driblinguri reușite
  • 0 mingi recuperate
Pușcaș. fără șut în meciul cu Suedia

Deac și Stanciu, modești. Coman, încă o prestație neconvingătoare

Ciprian Deac, care a jucat 45 de minute și Nicolae Stanciu, îi urmează pe George Pușcaș în ierarhia InStat a celor mai slabi jucători de pe teren în duelul cu Suedia. Mijlocașul dreapta a obținut index 204, în timp ce Stanciu a avut cu un punct mai mult. Florinel Coman, intrat pe teren în minutul 57, a avut o nouă prestație modestă, la al doilea meci sub „tricolor”. După debutul fără realizări din Insulele Feroe, jucătorul de la FCSB are după meciul cu Suedia 215 index InStat.