Cifrele InStat după Sevilla – CFR Cluj 0-0! Cât de buni au fost ardelenii: Vinicius şi Arlauskis, în top 5 jucători de pe teren. EXCLUSIV

28.02.2020 | 10:41
Cifrele InStat dupa Sevilla  CFR Cluj 00 Cat de buni au fost ardelenii Vinicius si Arlauskis in top 5 jucatori de pe teren EXCLUSIV

CFR Cluj a fost aproape de o performanţă fantastică în returul cu Sevilla. Adi Păun a dat lovitura chiar în minutul 87, dar golul a fost anulat după un henţ al lui Traore, corect, după cum spun noile reguli FIFA.

Echilibrul dintre cele două formaţii a fost evident, cu excepţia unor ocazii mari ale spaniolilor de la mijlocul primei reprize. De altfel, şi Boli a avut o şansă uriaşă înainte de pauză.

Cifrele InStat după Sevilla – CFR Cluj 0-0! Arlauskis şi Vinicius, în top 5 jucători de pe teren. EXCLUSIV

Chiar dacă CFR a cedat posesia unei formaţii mult mai valoroase, diferenţele dintre cele două echipe nu a fost deloc mare. Iar cifrele InStat demonstrează acest lucru. FANATIK prezintă toate datele unui duel care se putea dovedi, cu adevărat, un miracol.

Giedrius Arlauskis a arătat încă o dată că este cel mai bun portar care evoluează în Casa Pariurilor Liga 1 şi a avut o nouă prestaţie formidabilă, la fel ca în derby-ul cu Universitatea Craiova din ultima etapă a sezonului regulat.

Portarul lituanian a fost de netrecut, din nou, cel puţin în prima repriză când Sevilla a avut ocaziile mari de gol, oprită de fiecare dată de intervenţiile extraordinare ale lui Arlauskis. A avut un index de 309, fiind al doilea jucător al lui CFR şi al patrulea din tot meciul, sub Diego şi Jordan de la gazde.

• 9 şuturi pe poartă a avut Sevilla în meciul de aseară cu CFR Cluj

Conform cifrelor InStat, şi mai bun a fost fundaşul de fier Paulo Vinicius. Chiar dacă Andrei Burcă, colegul său din apărare, s-a accidentat, Vinicius a continuat să facă un meci perfect în faţa valoroşilor atacanţi ai spaniolilor.

Vinicius a demonstrat că este unul dintre cei mai buni fundaşi din fotbalul românesc şi şi-a condus echipa către un nou meci fără gol primit. A avut un index de 310, al treilea din partida Sevilla – CFR Cluj. De altfel, doar 5 fotbalişti au avut un index peste 300 în confruntarea de aseară.