Cifrele lui Ianis Hagi în cele 18 minute jucate în Napoli – Genk 4-0! A dat 5 pase bune

10.12.2019 | 22:33
Cifrele lui Ianis Hagi in cele 18 minute jucate in Napoli  Genk 40 A dat 5 pase bune

Mijlocașul Ianis Hagi a jucat doar 18 minute în meciul Napoli – Genk 4-0, din ultima etapă a fazei grupelor Champions League, dar a avut cifre rezonabile.

Cifrele lui Ianis Hagi în cele 18 minute jucate în Napoli – Genk 4-0

Încă o dată Ianis Hagi nu a prins un loc de titular și a intrat abia în minutul 72 am meciului Napoli – Genk, dar cifrele sale arată mult mai bine decât majoritatea colegilor care au început în primul 11.

Internaționalul român a primit nota 6,3 pe platforma FotMob, la fel ca și Theo Bongonda, jucător intrat cu 10 minute înaintea sa. Dintre titulari, doar Patrik Hrosovsky, Joseph Paintsil, Paul Onuachu și Junya Ito au primit note mai mari decât Hagi.

Hagi a reușit două driblinguri

În cele 18 minute jucate pe San Paolo, fotbalistul transferat de Genk de la FC Viitorul a șutat de două ori la poartă, dar nu a cadrat niciodată. Hagi a dat 5 pase reușite din 6 încercări, iar una a fost considerată pasă cheie care se putea transforma în gol.

Ianis Hagi a câștigat trei dueluri și a pierdut două, a reușit două driblinguri din trei încercări, a comis un fault și a fost o dată faultat de adversari.

Marteen Vandevoordt, cel mai slab de pe teren

Dacă mijlocașul Patrik Hrosovsky a fost cel mai bun jucător al campioanei Belgiei fiind notat cu 7,7, portarul Marteen Vandevoordt a fost cosiderat cel mai slab, primind nota 3.

Marteen Vandevoordt, care la 17 ani, nouă luni și 10 zile a devenit cel mai tânăr portar care joacă în Champions League, a comis o gafă colosală în primele minute care i-a permis lui Milik să deschidă scorul.

Napoli s-a calificat în optimi

Cel mai bun jucător de pe teren a fost atacantul polonez Arkadiusz Milik, care a reușit un hattrick prin care a ajutat-o pe Napoli să se califice în optimile de finală ale Champions League.

Napoli a învins Genk cu scorul de 4-0, în ultima etapă din Champions League și a încheiat Grupa E pe locul secund, în timp ce campioana en-titre a Belgiei a terminat pe ultima poziție cu un singur punct.