Cifrele primului set al meciului Simona Halep – Jennifer Brady! Campioana noastră, procentaj incredibil la fileu

Traian Terzian
în Simona Halep
21/01/2020, 11:39
Cifrele primului set al meciului Simona Halep - Jennifer Brady sunt ușor în favoarea campioanei noastre

Cifrele primului set al meciului Simona Halep – Jennifer Brady sunt ușor în favoarea campioanei noastre, care a reușit să se impună cu greu la tie-break.

Cifrele primului set al meciului Simona Halep – Jennifer Brady

Dintre cifrele primului set al meciului Simona Halep – Jennifer Brady, din primul tur de la Australian Open 2020, se remarcă procentajul de 100% al campionaei noastre la fileu, ea reușind să câștige în toate cele cinci ocazii în care a avansat în teren.

Simona Halep a surprins și la serviciu, acolo unde nu a comis nicio greșeală și a reușit și doi ași. Românca a avut un procentaj foarte bun și pe primul serviciu, care i-a intrat în 74% din cazuri, reușind să câștige punctul în 66% din ocazii.

Halep, 49 de puncte câștigate în primul set

Cele două jucătoare au avut același număr de puncte câștigătoare, 16, dar Halep a stat mai bine la greșeli neforțate, acolo unde a cedat 19 puncte, față de 22 câte a avut Brady.

Simona Halep a avut 49 de puncte câștigate în primul set, față de doar 45 ale americancei, și a câștigat manșa inaugurală la tie-break, scor 7-5.

Halep susținută de români la Melbourne

Partida Simona Halep – Jennifer Brady, din primul tur de la Australian Open 2020, se joacă pe Margaret Court Arena.

Simona Halep are parte de o susținere importantă la primul meci de la Australian Open 2020. Suporterii campioanei noastre sunt vopsiți pe față cu tricolorul și au adus cu ei stegulețe, fulare și chiar pălării în culorile României.

Halep, aproape de accidentare

Campioana noastră a impresionat și prin echipamentul pe care cei de la Nike i l-au pregătit. Halep a intrat pe arena Margaret Court într-un maiou alb, iar fusta este multicoloră. Mai mulți fani din mediul virtual au fost încântați de echipamentul purtat la Australian Open, spunând că îi stă foarte bine așa.

Simona Halep a cerut intervenția fizioterapetului, după ce a căzut în primul set al meciului cu Jennifer Brady din runda inaugurală a Australian Open. Sportivei clasată pe locul trei în ierarhia WTA nu i-au ieșit pașii, și a acuzat o lovitură la încheietura mâinii drepte.