Cine a fost cel mai bun jucător din Liverpool – Real Madrid 0-1! Notele după finala Ligii Campionilor 2022

Real Madrid este nouă campioană a Europei, după 1-0 cu Liverpool, şi pe "Bernabeu" poposeşte al 14-lea trofeu al Ligii Campionilor. Ce note au primit jucătorii din finala de la Paris.
29.05.2022 | 01:32
Cine a fost cel mai bun jucator din Liverpool  Real Madrid 01 Notele dupa finala Ligii Campionilor 2022
Ce note au primit jucătorii din finala Ligii Campionilor 2022

Vinicius Junior a decis finala Ligii Campionilor 2022, după golul marcat în minutul 59, şi Real Madrid a câştigat trofeul pentru a 14-a oară. Chiar dacă a fost decisiv în succesul de la Paris, brazilianul nu a reuşit să primească cea mai mare notă a meciului.

Notele primite de jucătorii lui Real Madrid după ce au câştigat Liga Campionilor 2022

Thibaut Courtois a reuşit să obţină, pe platforma FotMob, cea mai mare notă din finala Ligii Campionilor. Belgianul a fost punctat cu 8,8, în special datorită paradelor avute în timpul meciului, când i-a blocat pe atacanţii lui Liverpool.

Nota 8,1, a doua cea mai bună din finala Ligii Campionilor 2022, a fost primită de Federico Valverde, cel care i-a pasat decisiv lui Vinicius Junior, şi de Casemiro. Brazilianul a reuşit să câştige 13 dueluri în timpul meciului, fiind lider la acest capitol.

Vinicius, autorul golului care a adus trofeul Ligii Campionilor în vitrina lui Real Madrid, a primit nota 7,4. După o prestaţie dezastruoasă în prima repriză, când avea 5,5, cea mai mică notă de pe teren, brazilianul şi-a revenit după pauză, însă a terminat meciul cu 11 mingi pierdute.

Karim Benzema, marele favorit la câştigarea Balonului de Aur 2022, a primit nota 7,2, a doua cea mai mică de la Real Madrid. Luka Modric a fost jucătorul “galacticilor” care a punctat cel mai puţin, cu 7,1.

Real Madrid: Courtois (8,8) – Carvajal (7,6), Militao (7,6), Alaba (7,5), Mendy (7,8) – Modric (7,1), Casemiro (8,1), Kroos (7,6) – Valverde (8,1), Benzema (7,2), Vinicius (7,4). Camavinga, Ceballos şi Rodrygo au intrat pe finalul meciului şi nu au fost notaţi.

Alisson, cea mai mică notă din finala Ligii Campionilor 2022

La finalul meciului, Alisson a primit nota 6,1, cea mai mică notă din finala Ligii Campionilor 2022. Portarul lui Liverpool nu a prea fost pus la încercare de atacanţii lui Real Madrid, iar golul a venit la singurul şut pe poartă al “galacticilor”.

Luis Diaz nu a reuşit să mai iasă în evidenţă şi în timpul finalei Ligii Campionilor 2022 şi a primit nota 6,4. Atacantul a avut un procentaj de 50% la capitolul driblinguri reuşite, cu 3 din 6 încercări.

Chiar dacă şi-a creat cele mai multe ocazii în timpul finalei Ligii Campionilor 2022, Sadio Mane a fost notat cu 6,6, Mohamed Salah, colegul din atacul “cormoranilor”, a primit 7,1, după ce a avut 6 şuturi pe poarta lui Thibaut Courtois.

Liverpool: Alisson (6,1) – Alexander-Arnold (7,7), Konate (7,7), Van Dijk (6,5), Robertson (7,4) – Fabinho (7,5), Henderson (7,1), Thiago Alcantara (7,9) – Salah (7,1), Mane (6,6), Luis Diaz (6,4). Jota (6,1), Keita (6,1) şi Firmino (6,3) au intrat pe parcursul finalei.