News

Cine este politicianul străin care a venit la București doar ca să-l susțină pe George Simion. A citit în limba română

Surpriză totală la sediul AUR. Cine este cunoscutul politician care a venit la București pentru a-l susține pe George Simion. Mai mult, a citit în limba română.
04.05.2025 | 22:50
Cine este politicianul strain care a venit la Bucuresti doar ca sal sustina pe George Simion A citit in limba romana
Ryszard Czarnecki, politicianul care a venit la noi în țară special pentru a-l susține pe George Simion. A citit un mesaj în română. Sursa foto: Hepta
ADVERTISEMENT

Ryszard Czarnecki, fost vicepreședinte al Parlamentului European, l-a susținut public pe George Simion într-un moment foarte important. Politicianul a venit în România special pentru a-i fi alături liderului AUR, după ce se vor publica primele exit poll-uri. Politicianul nu a venit degeaba, mai ales că, potrivit primelor cifre, suveranistul a câștigat primul tur al alegerilor prezidențiale.

Politicianul care a venit la București special pentru George Simion

La sediul AUR din București, atmosfera a fost incendiară în seara primului tur al alegerilor prezidențiale. Printre aplauze și reacții pline de fericire, un moment special a ieșit în evidență. Ryszard Czarnecki, un politician polonez, a venit în România special pentru a-l susține pe liderul AUR. Nu numai că a venit la noi în țară, dar a și făcut efortul de a citi un discurs în limba română, mesaj în care a explicat de ce îl susține pe George Simion.

ADVERTISEMENT

„Prieteni romani, respect românii foarte mult și voi încerca să vorbesc româna. Vin din Polonia, o țară care a luptat întotdeauna pentru libertate și democrație. Am venit aici pentru a-l susține pe apărătorul libertății și democrației românești, George Simion, foarte cunoscut la nivel european. Românii care l-au votat și au dat votul pentru apărarea libertății și democrației.

România este a șasea cea mai mare țară din Uniunea Europeană și ea are nevoie de respect internațional. Acest respect va fi asigurat de George Simion. Simion este chipul unei Românii puternice care va fi un partener adevărat pentru SUA și Europa. Președintele George Simion este cel care va garanta ca România să fie cu adevărat recunoscută în lume. Îl felicit pe prietenul meu pentru victoria sa din primul tur”, a declarat oficialul din Polonia.

ADVERTISEMENT

Un sprijin politic cu greutate din Europa Centrală

Ryszard Czarnecki este o voce importantă în politica europeană. A fost vicepreședinte al Parlamentului European, eurodeputat cu mai multe mandate la activ și membru important al PiS, partidul conservator care a guvernat Polonia ani la rând. Czarnecki este cunoscut pentru pozițiile ferme în favoarea suveranității naționale, valorilor tradiționale și opoziției față de globalismul promovat la Bruxelles.

În ultimele luni, Czarnecki s-a implicat activ în susținerea lui George Simion. A fost prezent la mitingul AUR din martie 2025, organizat în contextul protestelor privind anularea alegerilor prezidențiale din decembrie 2024. Și atunci a făcut o declarație de susținere: „Luptăm pentru ca George Simion să devină președinte al României”. A vorbit despre lupta pentru demnitate, despre Europa creștină și despre nevoia de lideri puternici în Estul Europei.

ADVERTISEMENT

De asemenea, în luna aprilie, a fost și la conferința „Make Europe Great Again” (MEGA), desfășurată în Salonic, Grecia. Acolo, alături de lideri din mai multe țări, Czarnecki a reamintit că îl susține pe George Simion în lupta pentru președinția României, explicând că îl consideră o voce legitimă și fermă a Europei naționale.

ADVERTISEMENT

George Simion, victorios în turul 1: „Poporul român a votat și a vorbit”

Liderul AUR, George Simion, a fost votat masiv de români, iar primele cifre oficiale l-au clasat pe primul loc în topul preferințelor. Astfel, liderul AUR a obținut peste 30% din voturi pe 4 mai 2025, potrivit primelor exit poll-urilor.

Rezultatul confirmă sondajele din ultimele luni și îl plasează cu un avans clar în cursa pentru Palatul Cotroceni. După anunțarea primelor cifre, Simion a transmis un mesaj în care a avertizat asupra posibilelor fraude ce pot avea loc în timpul numărării voturilor. În același timp, liderul AUR a amintit din nou de Călin Georgescu, explicând că țara noastră are nevoie de înțelepciunea lui Georgescu.

„Acum trebuie să fim foarte atenți la secțiile de vot. Cei mai importanți sunt membrii noștri de acolo. Vă rog, nu admiteți nicio fraudă electorală împotriva mea sau împotriva oricărui alt competitor. Trebuie ca fiecare român, indiferent cum a votat, să fie respectat. Ne rugăm pentru voi. cei din secțiile de vor să fiți puternici și să rezistați până la finalul numărării fiecărui buletin de vot”, a declarat liderul AUR.

Cine este politicianul străin care a venit la București doar ca să-l susțină pe George Simion. A citit în limba română