Au apărut detalii noi și cutremurătoare legate de tânărul de 36 de ani care s-a înecat în urmă cu o zi în stațiunea Eforie Sud de pe litoral, după ce a intrat cu un sac plin de nisip în apă. De ce ar fi recurs la acest gest extrem.
O nouă tragedie s-a produs pe litoral, luni, 4 august. După cazul dramatic de duminică, de la Jupiter, acum un alt turist a murit înecat, dar în stațiunea Eforie Sud.
La orele după-amiezii zilei precedente, o intervenție de urgență a fost în derulare pe plaja din Eforie Sud. Aici, un tânăr a fost resuscitat de paramedicii SMURD, după ce a fost scos din apele mării, în stare de inconștiență.
Din păcate, în ciuda eforturilor medicilor de a-l readuce la viață, bărbatul, în vârstă de 36 de ani, nu a putut fi salvat. S-a declarat decesul. Imediat, cazul a intrat în atenția polițiștilor. Au apărut informații conform cărora bărbatul a intrat în apă cu un rucsac plin cu nisip.
”Polițiștii din cadrul Poliției orașului Eforie au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la faptul că, pe o plajă din stațiunea Eforie Sud s-ar afla o persoană înecată. Deplasați la fața locului, polițiștii au stabilit că este vorba despre un bărbat, cu vârsta de aproximativ 30 de ani. Acesta a fost declarat decedat.
În urma primelor verificări a rezultat că bărbatul în cauză ar fi intrat în apă purtând, în spate, un rucsac din material textil, al cărui interior era plin cu nisip. La fața locului nu au fost identificați martori care să poată preciza identitatea persoanei vătămate. Totodată, asupra bărbatului nu au fost identificate documente de identitate sau alte bunuri care să conducă la identificarea sa”, a anunțat IPJ Constanța.
În urma cercetărilor, cei de la Poliția din Constanța au identificat persoana decedată. Bărbatul înecat, Alexandru M., de 36 de ani, este din municipiul București.
Conform celor de la Ziarul Amprenta, tânărul înecat ar fi fost în depresie. Suferea din cauza faptului că o rudă apropiată ar fi fost grav bolnavă.