Cine joacă în Cupa României! Echipele calificate până acum în 16-imile competiţiei

13.09.2018 | 16:15
Cine joaca in Cupa Romaniei Echipele calificate pana acum in 16imile competitiei

Ultima fază a Cupei României înainte ca echipele din Liga 1 Betano să intre în scenă este în plină desfăşurare. În acest material, toate rezultatele sunt afișate live, la fel, și programările! Rămâi pe FANATIK.ro pentru fi la curent cu tot ce se întâmplă în această rundă. Vezi toate detaliile partidei accesând aplicaţia de mai jos: echipele de start, comentariul LIVE TEXT minut cu minut, marcatorii etc.

UPDATE, ora 18.30. U Cluj s-a impus pe terenul celor de la Comuna Recea, scor 3-1, iar Miercurea Ciuc a câştigat meciul cu Aerostar Bacău, scor 3-2.

UPDATE, ora 16.15. Comuna Recea – U Cluj şi Miercurea Ciuc – Aerostar Bacău vor juca azi, de la ora 16.30.

Performera rundei până în acest moment este Rapid care a câștigat cu 2-1 partida jucată în turul IV din Cupa României cu Daco-Getica, calificându-se în următoarea fază a competiției. Petre Goge a deschis scorul în minutul 42, iar Marian Vlada a majorat diferența cu o execuție fabuloasă în minutul 71. Dintr-o poziție dificilă, ușor în unghi, Vlada a șutat la încheietura barelor. Golul lui Stănescu din penalty nu a mai contat decât pentru statistici. A fost cea mai importantă victorie obținută de giuleșteni în noul sezon, dacă ne gândim că băieții lui Schumacher au avut în față o echipă de mijlocul clasamentului în Liga a 2-a. În turul următor al competiției vor intra și echipele din Liga 1 Betano. În weekend, Rapid are meci în campionat cu FCSB 2.

Cine joacă în Cupa României! Goge fericit
Rapid a dat lovitura şi s-a calificat în 16-imile de finală ale Cupei României

Program și rezultate LIVE din turul IV în Cupa României! Urmează 16-imile de finală

Au fost câteva meciuri cu scântei în această rundă. Astfel, pe lângă partida din Giuleşti în care Rapid a părut că se distrează cu divizionara secundă Daco Getica, au mai existat şi alte întâlniri aparte. Derby-ul Timişoarei dintre Ripensia şi ASU, meciul câştigat de Petrolul în faţa Chindiei şi, evident, nu în ultimul rând, şocul UTA – ACS, câştigat în cele din urmă de Bătrâna Doamnă, după ce arădenii au reuşit să se impună cu scorul de 2-1. Din faza următoare a competiţiei lucrurile se complică – apar la tragerea la sorţi şi formaţiile din primul eşalon fotbalistic.

Marţi, 11 septembrie
Rapid – Daco Getica 2-1
Marcatori: Goge 42, Vlada 70/ Raf. Stănescu 90 pen.
Bucovina Rădăuţi – Ştiinţa Miroslava 2-0
Axiopolis Sport Cernavodă – Dacia Unirea Brăila 2-3 după loviturile de departajare
Unirea Slobozia – Sportul Snagov 2-3
Progresul Spartac – Metaloglobus Bucureşti 2-0
CSM Slatina – FC Argeş 2-0
Pandurii Târgu Jiu – CS Mioveni 1-3
CSM Lugoj – Energeticianul 1-2
UTA Arad – ACS Poli Timişoara 2-1