Apărarea condusă de Puljic, la pământ! Denis Ciobotariu și Ioan Filip, verigile slabe în Craiova – Dinamo. Cifrele Instat

05.11.2019 | 12:10
Apararea condusa de Puljic la pamant Denis Ciobotariu si Ioan Filip verigile slabe in Craiova  Dinamo Cifrele Instat

Craiova a bătut Dinamo cu 4-1 în ultimul meci al etapei cu numărul 15 și trupa lui Victor Pițurcă a revenit pe podium după victoriile contracandidatelor. Meciul disputat la Severin a consemnat superioritatea oltenilor, chiar dacă scorul este exagerat, dar diferența a fost făcută în principal de greșelile defensive majore ale oaspeților, venite ca urmare a atitudinii extraordinare cu care Pițurcă și-a montat echipa.

Denis Ciobotariu și Ioan Filip, verigile slabe în Craiova – Dinamo 4-1

Dusan Uhrin a venit cu o singură surpriză față de ce se aștepta. A mizat pe Gabriel Moura ca fundaș stânga și l-a lăsat pe Laurențiu Corbu pe banca de rezerve. Dinamo s-a apărat contra Craiovei în 4 fundași (Ciobotariu, Puljic, Popescu, Moura), plus doi mijlocași defensivi în fața lor, Filip și Mrzljak, din care ultimul ceva mai avansat, dar și accidentat în prima parte a meciului.

• 6 mingi a pierdut Denis Ciobotariu, cele mai multe dintre toți apărătorii lui Dinamo
  • 0 faulturi a făcut Ioan Filip în meciul contra Craiovei, un mijlocaș care trebuie să distrugă jocul adversarului!

Toți cei 6 amintiți au prins o zi slabă, verigile cu adevărat slabe ale „câinilor” fiind fundașul dreapta de conjunctură, Denis Ciobotariu și închizătorul Ioan Filip. Ciobotariu a greșit multe pase, cea mai mare gafă petrecându-se la primul gol al lui Ivan. Fundașul a fost deseori depășit, la fel ca și colegul său de la mijlocul terenului. Filip a greșit la toate cele 4 goluri ale Craiovei, având o contribuție „mică” la fiecare dintre acestea.

denis ciobotariu
Denis Ciobotariu a pierdut toate cele trei dueluri pe care le-a avut în banda dreaptă cu căpitanul oltenilor, Nicușor Bancu

Defensiva condusă de Ante Puljic a avut un black-out în ultimele 15 minute ale primei reprize

Cea mai mare problemă pentru defensiva condusă de croatul Ante Puljic au reprezentat-o ultimele 15 minute din prima repriză. A fost exact momentul în care Craiova s-a desprins decisiv în câștigătoare, cu dubla lui Andrei Ivan, cel care nu mai marcase pentru echipa de club din vara lui 2018.

• 242 a fost indexul Instat al lui Ante Puljic, el fiind puțin peste media echipei. Dinamo a avut un index mediu de 240
  • 55 la sută este procentajul duelurilor câștigate de liderul defensivei dinamoviste, 6 din 11

Așa cum se vede și pe graficul de mai jos, prestația fundașilor dinamoviști a înregistrat un black-out între minutele 30 și 45, de fapt 45+3, punând aici și prelungirile dictate de centralul Marius Avram. Iar „nebunia” acestui sfert de oră se reflectă în toate cifrele Instat ale jucătorilor.

apărarea lui dinamo
Fundașii lui Dinamo au avut o cădere incredibilă în ultimul sfert de oră al primei reprize

Slavko Perovic, cifre de atacant de liga a treia. Și a fost ținut în teren 96 de minute!

Nu doar apărătorii au fost modești la echipa lui Dusan Uhrin. A existat un titular mult mai slab decât fundașii și mijlocașii defensivi. Cifrele sârbului Slavko Perovic au fost groaznice pentru un jucător de Liga 1.

• Cei mai slabi trei jucători ai lui Dinamo
  • Daniel Popa (29 de minute) – 186
  • Slavko Perovic (96 de minute) – 205
  • Ioan Filip (96 de minute) – 212
slavko perovic
Slavko Perovic (numărul 18) a pierdut 4 din cele 5 dueluri cu Thiago Ferreira © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Iar totul se vede în indexul Instat al atacantului, cel care dădea impresia că se află într-o revenire de formă, cu goluri în ultimele două partide ale „câinilor”. Perovic a marcat cu Viitorul, plus o dublă în Cupă la Suceava, dar cu Craiova a fost la pământ. Și, trebuind să atace, Uhrin l-a ținut 96 de minute în teren. Perovic a avut 50 la sută acțiuni reușite, nu a tras deloc pe poartă și a pasat preponderent cu Ciobotariu, Filip și Nistor. El, atacantul de careu!

Atacantul pe care Uhrin l-a promovat în ultimele etape a fost praf cu Craiova. Slavko Perovic a câștigat doar 5 dueluri din 20!