Ciprian Deac, mulţumit de victoria CFR-ului la Sepsi: „Bine că am luat cele 3 puncte“

Autor: Andrei David | 17.01.2021 | 20:01
Ciprian Deac, mulţumit de victorie: „Bine că am luat cele 3 puncte“. FOTO: sportpictures.eu

CFR Cluj s-a impus cu scorul de 1-0 pe terenul celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, în etapa a 17-a a Ligii 1, şi a egalat liderul FCSB la puncte. La finalul meciului, Ciprian Deac s-a arătat mulţumit de faptul că echipa sa a plecat cu toate cele 3 puncte.

După acest rezultat, CFR Cluj are 37 de puncte, la egalitate cu FCSB, care are un meci mai puţin disputat. Bucureştenii vor juca marţi, 19 ianuarie, pe terenul lui Viitorul, de la 20:00.

Golul victoriei CFR-ului a fost înscris de Debeljuh în minutul 72, dintr-o pasă a lui Costache. Sepsi a evoluat în inferioritate numerică aproape o repriză, după ce Bouhenna a încasat al doilea „galben“ în minutul 49, pentru un fault dur la Ciprian Deac.

Ciprian Deac: „Prima repriză a fost total a lor. Bine că am luat cele trei puncte“

„Noi ne aşteptam la un meci foarte dificil, ştiam că au o echipă agresivă, care nu te lasă să joci. Nu ne-am creat foarte multe ocazii în prima repriză, ne-au presat, prima repriză a fost total a lor, au fost primii la minge.

A fost o repriză slabă din partea noastră. E bine că ne-am trezit în a doua repriză şi am început să jucăm mai mult în jumătatea lor şi e bine că am luat cele 3 puncte.

Sepsi e o echipă bună, nu ne aşteptam să avem un meci uşor, nu ştiu cine se aştepta să fie un meci uşor. Mă simt bine şi în centru, şi în bandă. Poate e mai bine în centru, pentru că ating de mai multe ori mingea şi sunt mai mult în joc. Îmi plac ambele posturi, joc unde mă pune antrenorul.

Urmează un meci foarte greu cu Hermannstadt, oricum avem o săptămână să pregătim acest meci. Timpul a fost foarte scurt de joi până azi. Nu am reuşit să ne antrenăm cum trebuie, dar acum avem o săptămână să pregătim meciul cum trebuie“, a declarat Ciprian Deac, la finalul partidei cu Sepsi Sf. Gheorghe.

Meci prelungit cu 9 minute

Sepsi – CFR Cluj a fost prelungit cu nouă minute din cauza accidentării lui Florin Ştefan. La o fază în careul gazdelor, portarul Niczuly a ieşit în forţă şi şi-a lovit coechipierul.

Florin Ştefan a fost nevoie să părăsească terenul şi a fost transportat cu ambulanţa la spital. De partea cealaltă, Bălgrădean a fost schimbat la pauză, după ce a acuzat probleme medicale.