Razvan Nicolae
in Ligue 1
07/04/2019, 17:01
Ciprian Tătăruşanu, încă un penalty apărat! A ajuns la cinci lovituri de la 11 metri parate în sezonul 2018-19! Video GALERIE FOTO
Ciprian Tătăruşanu, încă un penalty apărat

Ciprian Tătăruşanu a apărat încă un penalty la Nantes. Portarul echipei naţionale a României a ajuns la cinci lovituri de la 11 metri parate în acest sezon, având cifre excepţionale atât pentru tricolori, cât şi în tricoul “canarilor”.

Ciprian Tătăruşanu, încă un penalty apărat. Două lovituri de 11 metri parate în patru zile

În doar patru zile, Ciprian Tătăruşanu a apărat două penalty-uri pentru Nantes. După ce a parat lovitura de la 11 metri a lui Kylian Mbappe, portarul de 33 de ani a recidivat în meciul cu Toulouse, din etapa a 31-a din Ligue 1. În minutul 26, Max Gradel a executat slab un penalty, iar “Tătă” a respins şutul mijlocaşului ivorian. VEZI VIDEO AICI.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Fanii lui Nantes au lăudat prestaţia lui Ciprian Tătăruşanu şi au cerut conducerii lui Nantes să-i ofere prelungirea contractului, care se încheie la finalul actualului sezon. Jurnaliştii francezi au anunţat recent că fotbalistul de 33 de ani ar putea să plece în vară de la formaţia franceză. În plus, ziariştii au scris că ar exista un conflict între Ciprian Tătăruşanu şi Vahid Halilhodzic. “Situația lui Tătărușanu, accidentarea subită și recuperarea rapidă pentru jocurile României, totul i-a provocat un surâs ironic lui Halilhodžici la conferința de presă”, au scris cei de la ouest-france.fr.

A apărat cinci lovituri de la 11 metri în actualul sezon

În Ligue 1, Ciprian Tătăruşanu a apărat trei penalty-uri în actualul sezon. Nabil Fekir (Lyon), Clement Grenier (Rennes) şi Max Gradel (Toulouse) sunt jucătorii care nu au putut să-l învingă de la 11 metri. În Cupa Franţei, portarul de 33 de ani l-a blocat pe Kylian Mbappe în meciul PSG – Nantes 3-0, jucat în semifinalele Cupei Franţei.

Al cincilea penalty apărat de Ciprian Tătăruşanu în acest sezon a fost consemnat în Liga Naţiunilor. În minutul 72 al meciului Muntenegru – România 0-1, fotbalistul de 33 de ani a parat lovitura de la 11 metri a lui Marko Jankovic.