Ciprian Tătărușanu, încă un penalty apărat. Nantes e neînvinsă de 5 meciuri în toate competițiile. Video

11.11.2018 | 22:08
Ciprian Tatarusanu inca un penalty aparat Nantes e neinvinsa de 5 meciuri in toate competitiile Video

Ciprian Tătărușanu a apărat un penalty în meciul Rennes – FC Nantes 1-1, din runda cu numărul 13 din Ligue 1. Este a doua lovitură de la 11 metri pe care goalkeeperul român o apără în actuala stagiune din Franța, iar echipa sa ocupă în acest moment locul 10 în campionat, cu 16 puncte, la egalitate cu Bordeaux și Rennes.

Gazdele au deschis scorul în minutul 8 al întâlnirii prin golul marcat de Johansson, din pasa lui Grenier. “Canarii” au egalat după alte 8 minute de joc prin Sala, din pasa lui Lima, stabilind scorul pauzei. Rennes a beneficiat de un penalty în minutul 57, când putea marca golul care să le aducă toate cele 3 puncte, însă Ciprian Tătărușanu a avut un reflex de zile mari și a respins șutul lui Grenier. Rennes – FC Nantes s-a terminat 1-1, iar echipa lui Tătărușanu are 4 meciuri în Ligue 1 fără înfrângere și 5 în toate competițiile.

Echipele de start în Rennes – FC Nantes

Rennes (4-3-3): Koubek – Zeffane, Traore, Da Silva, Bensebaini – Grenier, Johansson, Andre – Sarr, Hunou, del Castillo

FC Nantes (4-3-3): Tătărușanu – Kwateng, Diego, Pallois, Lima – Toure, Girotto, Rongier – Boschilia, Sala, Majeed

Ciprian Tătărușanu a apărat al 2-lea penalty în Ligue 1

Tătărușanu este la cel de-al doilea penalty apărat în acest sezon pentru FC Nantes. Precedentul a fost în partida cu Olympique Lyon, terminată de asemenea la egalitate, scor 1-1. Portarul român a fost declarat atunci omul meciului, iar jurnaliștii francezi au scris că este cel mai solicitat portar din Ligue 1.

Cipiran Tătărușanu și-a început cariera la Cetate Deva, de unde a plecat la Gloria Bistrița, care în 2009 l-a vândut la FCSB pentru suma de 1,5 milioane de euro. Portarul a plecat liber de contract la Fiorentina în vara anului 2014, iar în 2017 a fost transferat la Nantes pe 2,5 milioane de euro. Tătărușanu a jucat în 384 de meciuri în întreaga sa carieră. A primit 387 de goluri și a păstrat poarta intactă în 143 de ocazii.