Clasamentul Grupei A la CM 2018 după Uruguay – Rusia 3-0

25.06.2018 | 18:57
Clasamentul Grupei A la CM 2018 dupa Uruguay  Rusia 30

UPDATE, 25.06.2018, ora 19:00/  Uruguay s-a impus cu 3-0 în partida cu naţionala Rusiei  în ultimul meci din faza grupelor şi a câştigat astfel Grupa A. Egipt a pierdut duelul cu Arabia Saudită, 2-1, după un gol marcat în ultimul minut de saudiţi.

Clasamentul Grupei A la CM 2018 după meciul Uruguay - Rusia 3-0
Clasamentul Grupei A la CM 2018 după meciul Uruguay – Rusia 3-0

UPDATE, 20.06.2018, ora 20:00/ Uruguay  a câştigat cu 1-0 duelul cu Arabia Saudită, în etapa a doua din Grupa A de la Campionatul Mondial 2018. Formaţia sud-americană a acumulat şase puncte şi este a doua formaţie calificată în optimile de finală ale competiţiei.

Clasamentul Grupei A la CM 2018 după meciul Uruguay - Arabia Saudită
Clasamentul Grupei A la CM 2018 după meciul Uruguay – Arabia Saudită

UPDATE, 19.06.2018, ora 23:00: Rusia s-a impus cu 3-1 în faţa reprezentativei Egiptului, în al doilea meci disputat la Campionatul Mondial 2018. Ţara gazdă este astfel prima echipă calificată matematic în fazele eliminatorii a turneului final.

Clasamentul Grupei A la CM 2018 după meciul Rusia - Egipt 3-1
Clasamentul Grupei A la CM 2018 după meciul Rusia – Egipt 3-1

Uruguay şi Rusia se află la egaliate pe primele două poziţii în Grupa A de la Campionatul Mondial 2018. Formaţia gazdă se află în vârful ierarhiei datorită victoriei cu 5-0 în faţa Arabiei Saudite şi are un avantaj important în dreptul golaverajului.

Clasamentul Grupei A la CM 2018 după meciul Egypt - Uruguay 0-1
Clasamentul Grupei A la CM 2018 după meciul Egipt – Uruguay 0-1

Naţionala sud-americană a învins cu 1-0, datorită reuşitei lui Gimenez din ultimele minute regulamentare ale partidei cu Egipt, disputat pe stadionul din Ekaterinburg. Grupa A s-ar putea echilibra şi mai mult în runda a doua, în cazul în care Egipt învinge naţionala Rusiei.