Clasamentul grupei B la CM 2018 după Portugalia – Iran 1-1

25.06.2018 | 23:01
Clasamentul grupei B la CM 2018 dupa Portugalia  Iran 11

UPDATE: 25.06.2018, ora 23:00: Portugalia şi Spania au avut mari emoţii pentru calificarea mai departe în fazele eliminatorii ale Campionatului Mondial 2018 după două rezultate de egalitate în ultima rundă. Portughezii au condus naţionala din Iran cu 1-0, însă au fost la un pas de pierde meciul la ultima fază şi de a fi eliminaţi din competiţie după ce asiaticii au egalat în minutul 90. Spania a avut şi ea mari emoţii cu Maroc şi a smuls un punct în minutele de prelungiri după golul marcat de Iago Aspas. Trupa antrenată de Hierro a câştigat astfel Grupa B şi va juca cu Russia în optimile de finală, în timp ce Portugalia se va duela cu Uruguay.

Clasamentul grupei B după Portugalia - Iran 1-1
Clasamentul grupei B după Portugalia – Iran 1-1

UPDATE: ora 23:00

Spania a învins Iran cu 1-0 şi se află la egalitate perfectă cu Portugalia pe primele două locuri, 4 puncte şi golaveraj 4-3, după două runde din grupa B. În ultima etapă Spania întâlneşte deja eliminata Maroc, iar Portugalia, cu patru puncte, se califică şi la egal în faţa Iranului, care are trei puncte.

UPDATE, 20. 06. 2018, ora 17:00/ Portugalia este liderul Grupei B la Campionaatul Mondial 2018 după victoria obţinută cu 1-0 în faţa celor din Maroc. Africanii sunt astfel eliminaţi matematic de la turneul final, în timp ce trupa lui Ronaldo are şanse mari să izbutească calificarea în fazele eliminatorii a competiţiei.

Clasamentul grupei B după Maroc - Iran 0-1 la Campionatul Mondial 2018 10
Clasamentul grupei B la CM 2018 după Portugalia – Maroc 1-0

UPDATE, 15. 06. 2018, ora 23:03:

Portugalia – Spania  s-a încheiat 3-3 în al doilea meci din prima etapă a grupei B de la Campionatul Mondial. Iran profită de remiza celor două formaţii iberice şi rămâne pe primul loc în grupă după runda inaugurală.

1. Iran              1 1 0 0 1:0 3
2. Portugalia  1 0 1 0 3:3 1
3. Spania        1 0 1 0 3:3  1
4. Maroc        1 0 0 1 0:1  0

Clasamentul grupei B la Campionatul Mondial 2018

Iran a câştigat cu 1-0 duelul cu Maroc, în primul meci din Grupa B de la Campionatul Mondial 2018. Formaţia persană a reuşit astfel a doua victorie din istorie la un turneu final  şi este pe primul loc în grupă, cel puţin până la derby-ul de foc dintre Spania şi Portugalia.

Clasamentul grupei B după Maroc - Iran 0-1 la Campionatul Mondial 2018
Clasamentul grupei B după Maroc – Iran 0-1 la Campionatul Mondial 2018

Selecţionata pregătită de Carlos Queiroz a profitat de autogolul marcat de Aziz Bouhaddouz în minutul 90+5 şi conduce clasamentul în Grupa B. Marocanii au fost echipa mai periculoşi pe durata partidei, însă o fază fixă avea să aducă punctele pentru trupa venită din Orientul Mijlociu.

Clasamentul din Grupa B ar putea suferi modificări după meciul Spania – Portugalia

Cele două formaţii iberice se întâlnesc pe vineri, 15 iunie, de la ora 21:00, în al doilea meci al Grupei B, iar învingătoarea are şansa de a urca pe primul loc în cazul unui succes la două goluri diferenţă.