în Echipa nationala
25/03/2019, 23:08
Scandal la națională între golgeterul Keșeru și Cosmin Contra. „Dacă nici acum, atunci când?” EXCLUSIV GALERIE FOTO CORESPONDENŢĂ DE LA CLUJ
Claudiu Keșeru nu mai suportă statutul de rezervă la echipa națională și i-a cerut explicații selecționerului Cosmin Contra

Claudiu Keșeru nu este deloc mulțumit pentru statutul său din acest moment de la echipa națională. Keșeru este variantă de rezervă aproape non-stop, indiferent de forma în care se află sau de jucătorii care sunt convocați de către selecționerul Cosmin Contra. Acest lucru s-a întâmplat inclusiv la meciul de debut în preliminariile EURO 2020, eșecul de la Solna cu Suedia, pe care golgeterul lui Ludogoreț l-a început de pe bancă.

Discuție cu scântei între Claudiu Keșeru și Cosmin Contra pentru postul de titular: „Dacă nici acum, atunci când?”

Decizia lui Cosmin Contra de a-l lăsa pe bancă pe Claudiu Keșeru la debutul preliminariilor și de a merge pe mâna lui George Pușcaș, aflat doar la a doua selecție la prima reprezentativă, l-a enervat teribil pe „bulgar”. Din informațiile FANATIK, Claudiu a avut o discuție cu scântei cu Cosmin Contra reproșându-i decizia.

Dacă nici acum când lipsește și Țucudean, lipsește și Andone, nu joc titular, atunci când? Ce să mai înțeleg? Sincer acum, trebuie să lipsească toți atacanții ca să intru și eu din primul minut?”, ar fi răbufnit Keșeru în fața selecționerului. În favoarea lui Keșeru „a vorbit” și intrarea sa după pauză cu Suedia, când a marcat singurul nostru gol la Solna.

Claudiu Keșeru, scandal cu Cosmin Contra la echipa națională a României
Cosmin Contra a reacționat virulent după criticile primite în urma primului eșec oficial la naționala României

Contra i-a transmis că va intra din primul minut în meciul cu Feroe

Cosmin Contra a încercat să-l calmeze pe Claudiu Keșeru și să-i explice cum a gândit el strategia pentru dubla cu Suedia și Insulele Feroe. Iar lucrul cel mai important pe care i l-a transmis atacantului este că va fi titular în partida de marți de la Cluj, împotriva feroezilor, informație dezvăluită exclusiv de FANATIK.

Selecționerul a anunțat în conferința de presă dinaintea meciului din Gruia că vor fi mai multe schimbări în echipă, chiar în toate compartimentele. Cosmin Contra a confirmat, live, doar titularizarea lui Ciprian Deac, aflat și el alături de selecționer la conferință, dar se mai pregătesc să intre din primul minut Romario Benzar, Cosmin Moți și, posibil, Ianis Hagi.

Ianis Hagi ar putea juca alături de Keșeru în meciul cu Feroe. Împotriva Suediei, ambii au intrat după pauză
  • 2-1 a fost rezultatul tuturor celor trei meciuri jucate în prima etapă în grupa României: Malta – Feroe, Suedia – România și Spania – Norvegia
  • 21 este minutul în care Claudiu Keșeru a marcat singurul gol al ultimului meci România – Insulele Feroe, disputat pe 29 martie 2015 la Ploiești, în preliminariile CE 2016