Adrian Baciu
în Echipa nationala
18/11/2019, 22:50
Coincidență uluitoare după primele 45 de minute! Ultima oară când am luat patru goluri în prima repriză ne-a bătut Spania cu 6-0 în 1962. Sursa foto: as.com

Demoralizată, fără vlagă, fără orizont și, cel mai dureros, fără prea multă valoare, România a avut o prima repriză dezastruoasă pe ”Wanda Metropolitano” din Madrid contra Spaniei, în ultimul meci din preliminariile EURO 2020. Echipa lui Cosmin Contra a fost dominată copios de o selecționată a Spaniei care pare ieșită la antrenament și a încasat patru goluri. Din 1962, tot de la un duel cu Spania, tricolorii nu mai primiseră patru goluri în prima repriză a unui meci oficial.

Fabian Ruiz (8), Gerard Moreno (33 și 43) și Adrian Rus (autogol) au semnat golurile unei reprize catastrofale a românilor. Pentru a aflat când a încasat naționala patru goluri într-o repriză, a trebuit să derulăm serios în timp până în urmă cu 57 de ani. Am dat de o coincidență incredibilă: tot Spania e ultima echipă care ne-a administrat un astfel de scor după primul act.

Pe 1 noiembrie 1962, la Campionatul European, faza preliminară, România lui Constantin Teașcă a primit șase goluri pe un ”Santiago Bernabeu” plin. Nu mai puțin de 80.000 de fani au asistat la acel meci. În prima repriză, Guillot (7′, 20′), Veloso (9′) și Collar (17′) au marcat pentru un identic 4-0 ca în prezent.

• Spania – România 6-0. Au marcat: Guillot (7′, 20′, 70′), Veloso (9′), Collar (17′), Nunweiller (81′ autogol).

La Madrid, România a avut un start modest încă din primele 10 minute. În afara golului primit, elevii lui Cosmin Contra au fost asediați de Morata, Cazorla și Fabian cu alte ocazii mari.