Ben Youseff, EGALUL lui Fernando Varela şi Nuno Rocha în Cupa Africii

UPDATE / Partida dintre Capul Verde şi Tunisia s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Tunisienii au deschis scorul prin Ali Moncer în minutul 70. 7 minute mai tîrziu Ben Youseff, jucătorul Astrei,...
Autor: Claudiu Melinte | 18.01.2015 | 22:52

UPDATE / Partida dintre Capul Verde şi Tunisia s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Tunisienii au deschis scorul prin Ali Moncer în minutul 70. 7 minute mai tîrziu Ben Youseff, jucătorul Astrei, a comis un fault în careu, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri. Helton a transformat fără emoţii lovitura de pedeapsă şi a stabilit scorul final – 1-1. În afară de jucătorul echipei din Giurgiu, au mai evoluat Fernando Varela (Steaua) şi Nuno Rocha (CSU Craiova), ambii pentru naţionala Capului Verde. În celălalt meci al zilei, Zambia a încheiat la egalitate partida cu Congo, scor 1-1.

Capul Verde – Tunisia / duminică, 18 ianuarie, ora 21:00, Eurosport

Partida dintre Tunisia şi Capul Verde dispune de cei mai mulţi „români” pe metru pătrat dintre toate duelurile de la Cupa Africii pe Naţiuni. Syam Ben Youssef, fundaşul Astrei Giurgiu, este aşteptat să fie titular, iar celălalt jucător „românizat”, Hamza Younes, care evoluează în acest moment pentru Ludogoreţ, ar putea fi şi el în primul „11” al Tunisiei, însă nu e bătut în cuie. De cealaltă parte, în naţionala Capului Verde avem 3 fotbalişti care evoluează în Liga 1. Ferdando Varela este cel mai importat jucător al insularilor, fiind titular în toate meciurile disputate de Capul Verde în preliminariile pentru turneul final din Africa. CSU Craiova dă şi ea doi fotbalişti – Kay şi Nuno Rocha.