Comentatoarea meciului Simonei Halep, declaraţie lamentabilă. Ce a spus despre românii din tribune

Silviu Ghering    Francisc Oprea
în Simona Halep
10/08/2019, 10:36
Comentatoarea meciului Simonei Halep, declaraţie lamentabilă. Ce a spus despre românii din tribune Halep a abondat la Rogers Cup. Sursă Foto: Twitter.com

Comentatoarea meciului Simona Halep – Marie Bouzkova a făcut o serie de afirmații lamentabile în timpul partidei din sferturile Rogers Cup. Cea care a comentat meciul pentru postul Bell Fibe TV, din dorința de a da o notă comică meciului, a făcut o serie de remarci grobiene la adresa unei familii de români prezentă în tribune la Toronto.

Ce a spus comentatoarea meciului Simona Halep – Marie Bouzkova

Comentatoarea meciului Simona Halep – Marie Bouzkova, din sferturile Rogers Cup, a făcut o remarcă nefericită la adresa unei familii de români prezentă în tribune. Pe Twitter, una dintre persoanele care au urmărit meciul la postul canadian Bell Fibe TV a descris ce a spus comentatoarea meciului. Utilizatoarea a și taxat intervenția jignitoare, considerând că remarcile ar trebui urmate de scuze la adresa românilor, care formează o comunitate numeroasă în Cananda.

Au fost câteva imagini cu o familie drăguţă de români. Mama, tatăl, fiica şi fiul purtau tricouri galbene care formau numele Simonei. ‘Poartă aceste tricouri zilnic, sper că le şi spală!“, a spus telespectatoarea pe Twitter.

Reacțiile utilizatorilor de pe Twitter

Simona Halep a ratat prezența în semifinale la Rogers Cup

Simona Halep nu a reușit calificarea în semifinalele turneului de la Toronto. La sfârșitul primului set, câștigat de adversara Marie Bouzkova, 6-4, Halep a fost forțată să abandoneze. Sportiva din România a acuzat dureri la tendonul lui Ahile, după un prim set extrem de solicitant în fața cehoaicei Buzkova, în care a revenit de la 0-4. Halep a preferat să nu forțeze, pentru a nu pune în pericol prezența la ultimul turneu de Mare Șlem al anului, de la US Open.

În urma abandonului din semifinalele Rogers Cup, Simona Halep a ratat o nouă întâlnire cu Serena Williams. Americanca a reușit calificarea în penultimul act al competiției după ce a învins-o pe Naomi Osaka, 6-3, 6-4.