Conference League, turul 2 preliminar. Laurenţiu Reghecampf, performanţa serii cu Neftci Baku. Răzvan Lucescu şi PAOK, out din competiţie

Marți, 26 iulie, miercuri, 27 iulie și joi, 28 iulie, se joacă manșa secundă a turului 2 preliminar din Conference League, în urma cărora vom afla echipele care vor face pasul în faza urmatoare a competiției
29.07.2022 | 00:07
Conference League turul 2 preliminar Laurentiu Reghecampf performanta serii cu Neftci Baku Razvan Lucescu si PAOK out din competitie
28-07-2022
21:35

Rezultatele înregistrate joi în manșa secundă a turului 2 preliminar al Conference League

• FC Astana – Rakow 0-1 (în tur: 0-5)
  • Gabala – MOL Fehervar 2-1 (în tur: 1-4)
  • Kisvarda – K.Almaty 1-0 (în tur: 1-0)
  • Milsami – KuPS 1-4 (în tur: 2-2)
  • Paide – Ararat-Armenia 0-0, 5-3 la lovituri de departajare (în tur: 0-0)
  • Elfsborg – Molde 1-2 (în tur: 1-4)
  • Netanya – Basaksehir 0-1 (în tur: 1-1)
  • APOEL – Botev 2-0 (în tur: 0-0)
  • CSKA Sofia – Makedonija 4-0 (în tur: 0-0)
  • Dinamo Batumi – Lech Poznan 1-1 (în tur: 0-5)
  • Djurgarden – Rijeka 2-0 (în tur: 2-1)
  • Levadia – Hibernians 1-1 (în tur: 2-3)
  • Lillestroem – SJK 5-2 (în tur: 1-0)
  • Neftci Baku – Aris 3-0 (în tur: 0-2)
  • Newtown – Trnava 1-2 (în tur: 1-4)
  • Olimpija Ljubljana – SEPSI 2-0, 2-4 după lovituri de departajare (în tur: 1-3)
  • Radnicki Nis – Gzira 3-3 după prelungiri, 1-3 la lovituri de departajare (în tur: 2-2)
  • Riga – Ruzomberok 2-1 (în tur: 3-0)
  • Slavia Praga – St.Josephs 7-0 (în tur: 4-0)
  • Viborg – Suduva 1-0 (în tur: 1-0)
  • Viking – Sparta Praga 2-1 (în tur: 0-0)
  • FCSB – Saburtalo 4-2 (în tur: 0-1)
  • Maccabi Tel Aviv – Zira 0-0 (în tur: 3-0)
  • PAOK – Levski Sofia 1-1 (în tur: 0-2)
  • UNIVERSITATEA CRAIOVA – Vllaznia 3-0 (în tur: 1-1)
  • Lechia Gdansk – Rapid Viena 1-2 (în tur: 0-0)
  • Brondby – Pogon Szczecin 4-0 (în tur: 1-1)
  • Cuckaricki – Racing Luxemburg 4-0 (în tur: 4-1)
  • Dinamo Minsk – H.Beer Sheva 0-1 (în tur: 1-2)
  • Drita – Antwerp 0-2 (în tur: 0-0)
  • Hamrun – Velez 1-0 (în tur: 1-0)
  • Konyaspor – BATE 2-0 (în tur: 3-0)
  • Laci – Petrocub 1-4 (în tur: 0-0)
  • Mura – St. Patricks 0-0, 5-6 la lovituri de departajare (în tur: 1-1)
  • Shkendija – Valmiera 3-1 (în tur: 2-1)
  • Sligo Rovers – Motherwell 2-0 (în tur: 1-0)
  • Vaduz – Koper 0-1, 1-1 după prelungiri (în tur: 1-0)
  • Young Boys – FK Liepaja 3-0 (în tur: 1-0)
  • Buducnost – Breidablik 2-1 (în tur: 0-2)
  • Osijek – Kyzylzhar 0-2 (în tur: 2-1)
  • Tre Fiori – B36 Torshavn 0-0 (în tur: 0-1)
  • Tuzla City – AZ Alkmaar 0-4 (în tur: 0-1)
  • Crusaders – Basel 1-1 (în tur: 0-2)
  • Dunajska – Vikingur 2-0 (în tur: 2-0)
  • Puskas Ak. – Guimaraes 0-0 (în tur: 0-3)
  • Zrinjski – KF Tirana 3-2 (în tur: 1-0)
28-07-2022
20:35

Echipa lui Laurențiu Reghecampf merge mai departe. Răzvan Lucescu, eliminat din Europa

Neftci Baku, echipă antrenată de Laurențiu Reghecampf, s-a impus cu scorul de 3-0 în fața ciprioților de la Aris Limasol și s-au calificat în turul 3 preliminar al Conference League.

Performanța azerilor este cu atât mai importantă cu cât în tur Aris s-a impus cu 2-0. Neftci a avut avantaj minim la pauză, după reușita lui Donyoh din minutul 38.

Silvestre (57) și Saief (62) au înscris golurile care au dus-o pe Neftci în turul următor al întrecerii continentale intercluburi.

Răzvan Lucescu și PAOK Salonic nu au fost la fel de inspirați în duelul cu Levski Sofia. Învinsă în tur cu 2-0, echipa tehnicianului român nu a reușit să întoarcă rezultatul remizând 1-1 la Salonic.

27-07-2022
19:53

Rezultatele înregistrate marți și miercuri în manșa secundă a turului 2 preliminar al Conference League

Marți, 26 iulie, și miercuri, 27 iulie, au avut loc primele partide contând pentru manșa secundă a turului 2 preliminar din Conference League, încheiate cu următoarele rezultate:

• Lincoln – Tobol* 0-1 (în tur: 0-2)
  • TNS – Vikingur* 0-0 (în tur: 0-2)
  • FC Ballkani* – La Fiorita 6-0 (în tur: 4-0)
  • Inter Escaldes – CFR Cluj* 1-1 (în tur: 0-3)
  • AIK Stockholm* – Vorskla 2-0 după prel. ((în tur: 2-3)
  • Gomel – Aris* 1-2 (în tur: 1-5)
  • Klaksvik* – Sutjeska 1-0 (în tur: 0-0)
21-07-2022
21:29

Rezultatele înregistrate joi în turul 2 preliminar al Conference League

Pe lângă cele patru echipe din SuperLiga, joi, 21 iulie, în prima manșă din turul 2 preliminar al UEFA Conference League au fost angrenați și alți români. Majoritatea au avut o seară neagră. Aflat la debutul pe banca lui Neftchi Baku, Laurențiu Reghecampf a pierdut în Cipru, cu Aris, scor 0-2.

Învins a plecat și Răzvan Lucescu, dar din Bulgaria. PAOK a pierdut în deplasarea de la Sofia, cu Levski, scor 0-2, iar calculele calificării s-au complicat enorm. Mult mai norocos a fost Deian Sorescu. Racow, echipa fostului dinamovist a câștigat cu 3-0, acasă, cu FC Astana. Totuși, internaționalul a fost eliminat încă din minutul 21, după ce a văzut două cartonașe galbene într-un interval de doar nouă minute.

Rezultatele înregistrate miercuri în turul 2 preliminar al Conference League

Miercuri, 20 iulie, au avut loc alte 3 partide în prima manșă a turului 2 preliminar din Conference League, încheiate cu următoarele rezultate:

• Botev Plovdiv – APOEL Nicosia 0-0
  • Vikingur – Dunajska Streda 0-2
  • Sutjeska – Klaksvik 0-0

20-07-2022
13:08

Cât o costă pe Sepsi întoarcerea din Slovenia

Patronul echipei Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Laszlo Dioszegi, a anunțat că este nevoit să scoată din buzunar o sumă mare de bani pentru a asigura întoarcerea echipei cu un avion charter din Slovenia, după meciul retur de săptămâna viitoare cu Olimpija Ljubljana, din turul 2 prelimin ar al Conference League.

”Am o bucurie în mine, că putem juca un meci internaţional. Avem şanse egale, am ajuns undeva. Vrem să mergem mai departe. Totul e ok, spiritul de echipă e ok. Jucătorii ştiu că e un meci important pentru club. Sunt montaţi.

Am găsit zbor astăzi, abia acum am reuşit să încheiem contractul. A costat o groază de bani. Nu avem ce să facem, asta e. Plătim mai mult, dar venim cu cursă charter. Nu se poate să vină jucătorii acasă cu autobuzul. Avem luni meci cu Petrolul. Noi, din staff, veneam cu autobuzul, dar jucătorii trebuie să nu fie obosiţi.

67.500 de euro ne va costa, foarte mult. La 40 de inşi câţi suntem, e 1.500 zborul de persoană. Puteam să mergem până în Australia şi înapoi. Nu avem ce să facem, cer cât vor. Nu avem ce să facem, că altfel rămânem fără”, a declarat Dioszegi, pentru as.ro.

19-07-2022
20:37

Toate rezultatele din 19 iulie

Ziua de marţi a venit cu trei partide în Conference League. În total, s-au marcat 10 goluri, iar învingătoarele au condus încă de la pauză. Scorul serii s-a înregistrat în partida La Fiorita – FC Ballkani, pierdută de sanmarinezi 0-4.

• Hibernians – Levadia 3-2
  • Tirana – Zrinjski 0-1
  • La Fiorita – FC Ballkani 0-4

Timp de trei zile, marți, 19 iulie, miercuri, 20 iulie și joi, 21 iulie, se vor juca partidele din prima manșă a turului 2 preliminar al Conference League. Manșa secundă se va disputa săptămâna viitoare, între 26-28 iulie. România este prezentă în turul 2 preliminar cu patru echipe, ca urmare a faptului că s-a adăugat campioana CFR Cluj, eliminată în turul 1 preliminar al Champions League.

• ora 22:30 Vikingur Reykjavik – TNS

În turul 2 preliminar al Conference League au loc nu mai puțin de 51 de partide, un adevărat maraton fotbalistic, în care au reușit să ajungă și echipe din lumea cea mai mică a fotbalului european, din țări care niciodată nu reușiseră ceva notabil în cupele europen, precum Malta, Insulele Faroe, dar în special Gibraltar și San Marino, toate acestea depășind un prim tur în care la prima vedere erau considerate victime sigure.

Cele mai mari surprize pot fi considerate calificarea sanmarinezilior de la Tre Fiori, cu dublă victorie în fața lui Fola Esch din Luxemburg și a echipei Saint Joseph din Gibraltar, care a câștigat în deplasare pe terenul nord-irlandezilor de la Larne. Și KO-ul bosniacilor de la Borac Banja Luka în Insulele Faroe poate intra în rândul rezultatelor mai puțin scontate.

CFR Cluj continuă drumul european în turul 2 al Conference League

Surpriza cea mai neplăcută din punctul nostru de vedere o reprezintă eliminarea campioanei României, CFR Cluj, în turul 1 preliminar al Champions League de către campioana Armeniei, Pyunik Erevan. Ardelenii și-au făcut harakiri în Gruia, la retur, unde a condus cu 2-1 până în minutul 119, în prelungiri, au primit golul doi și apoi au fost eliminați la lovituri de departajare.

Acum CFR Cluj continuă drumul european prin a treia competiție, Conference League, unde ar fi putut ajunge direct în grupe dacă ar fi depășit, ca anul trecut, primele două tururi. Așa va fi mult mai greu, pentru că în play-off, dacă ajunge, poate da de un adversar destul de bun, chiar dacă va fi cap de serie. Acum, la prima vedere, dubla cu Inter Escaldes din Andorra nu ar trebui să fie decât o formalitate.

Craiova vrea să șteargă fantasmele ultimelor două rateuri

Și celelalte trei echipe românești prezente în Conference League intră tot acum în luptă. FCSB va juca în Georgia, la Tbilisi, cu Saburtalo și, după cum a evoluat în prima etapă de campionat cu U Cluj, sunt suficiente motive de alarmă. Sepsi Sf. Gheorghe are cel mai greu adversar, primul meci acasă, cu Olimpija Ljubljana din Slovenia, dar cu transferurile bune făcute în vară poate spera să meargă mai departe.

Pentru Universitatea Craiova deplasarea din Albania, la Skhodra, unde va întâlnni echipa locală Vllaznia, este un joc extrem de important, pentru că ultimele două experiențe europene ale oltenilor, deși cu adversari modești în fața cărora porneau drept mari favoriți, s-au încheiat rușinos, cu eliminări la Lokomotiva Tbilisi și apoi Laci, altă fomație albaneză.

Un român din Austria arbitrează Rijeka – Djurgarden în turul 2 preliminar al Conference League

Un singur arbitru român a fost delegat de UEFA să oficieze la partidele din prima manșă a turului 2 preliminar din Conference League. Este vorba de Marcel Bârsan din București, care a fost delegat la un meci destul de interesant, un duel al Nordului, în Finlanda, între echipa SJK și liderul din Norvegia, Lillestrom.

Un alt român va avea de arbitrat unul dintre meciurile cele mai echilibrate din această fază a competiției care se află abia la a doua ediție de la înfințare. Meciul Rijeka – Djurgarden va fi condus de Petre Ciorchină, care este un arbitru austriac de origine română și care are în țara sa o imagine foarte bună, fiind considerat a ajunge curând în top 5 al arbitrajului austriac.