Sport

Conflictul Marius Șumudică – Mihai Stoica e o nimica toată! Restricții draconice impuse de cea mai bogată ligă din lume pentru un oficial de echipă care e și analist TV

Marius Şumudică cere intervenţia FRF-ului, astfel încât Mihai Stoica să nu poată fi şi oficial de club şi analist. Cum gestionează această situaţie cea mai bogată ligă din lume.
02.03.2025 | 12:18
Conflictul Marius Sumudica  Mihai Stoica e o nimica toata Restrictii draconice impuse de cea mai bogata liga din lume pentru un oficial de echipa care e si analist TV
Oficial de echipă şi analist tv. Restricţiile draconice impuse de cea mai bogată ligă din lume pentru a evita conflictul de interese. Sursa: colaj Fanatik
ADVERTISEMENT

Marius Şumudică a declarat înaintea derby-ului Rapid – FCSB că nu i se pare corect ca Meme Stoica să fie atât oficial de club, cât şi analist tv. Antrenorul giuleştenilor a solicitat intervenţia FRF-ului, astfel încât să nu existe astfel de situaţii în fotbalul românesc.

Tom Brady, oficial al lui Raiders şi analist tv!

Această situaţie se întâmplă şi la case mai mari. NFL este liga în care se învârt cei mai mulţi bani, drepturile tv pe 10 ani fiind achiziţionate cu 113 miliarde de dolari. Liga nord-americană are un set important de reguli pentru situaţia în care un oficial al echipei este şi analist tv sau comentator.

ADVERTISEMENT

În această situaţie se află legendarul Tom Brady. Cel mai cunoscut jucător de fotbal american a semnat în 2023 un contract cu televiziunea americană FOX pentru următorii 10 ani, în valoare de 375.000.000 de dolari.

În acelaşi timp, Tom Brady este acţionar la echipa Las Vegas Raiders, având 5% din acţiunile echipei. În aceste condiţii, liga nord-americană a stabilit regulile pe care Brady trebuie să le respecte, astfel încât să se evite un conflict de interese între cele două activităţi (analist şi oficial al echipei).

ADVERTISEMENT

Ce restricţii trebuie să respecte starul

Tom Brady, FOX şi NFL au convenit înaintea sezonului precedent ca fostul jucător să aibă nişte restricţii în comparaţie cu ceilalţi analişti tv. Nu are acces la facilităţile şi antrenamentele celorlalte echipe.

În plus, Brady nu are voie să participe la meeting-urile de producţie, care includ interviuri cu antenorii sau cu jucătorii înaintea meciurilor. Însă, chiar şi aşa, multe voci susţin că este conflict de interese în condiţiile în care Brady analizează prestaţiile unor antrenori la tv şi ulterior poate exista posibilitatea ca acei antrenori să fie intervievaţi de Brady pentru un job la Raiders.

ADVERTISEMENT

Regulamentul de la noi nu impune nicio restricţie!

Revenind la fotbalul românesc, nu există nicio prevedere regulamentară ca antrenorii sau oficialii echipelor să nu aibă un rol de analist tv. Atâta timp cât clubul de care aparţine e de acord cu această postură, orice oficial poate fi şi analist tv.

ADVERTISEMENT

Alături de Mihai Stoica, în această dublă postură este şi preşedintele Rapidului, Viorel Moldovan, colaborator la Prima TV, dar şi Daniel Niculae. Preşedintele celor de la Hermannstadt este colaborator Digisport.

”Eu nu sunt de acord cu lucrurile astea. Dacă ești antrenorul unei echipe, oficialul unei echipe, nu ai dreptul să te duci săptămână de săptămână la emisiuni. Nu ai cum să fii imparțial. Eu zic că Federația trebuie să intervină”, Marius Şumudică