Constanța Burcică, în topul sportivilor români medaliați la Jocurile Olimpice! A urcat pe podium în cinci ediții

16.04.2021 | 22:10
Constanta Burcica in topul sportivilor romani medaliati la Jocurile Olimpice A urcat pe podium in cinci editii

Constanța Burcică (Pipotă, după căsătorie) este una dintre cele mai medaliate sportive ale României la Jocurile Olimpice. A scris istorie în canotaj și a reușit să adune 5 medalii, dintre care trei de aur, la trei ediții diferite ale Jocurilor Olimpice.

În episodul 54 al seriei “Olimpicii României” ne reamintim de performanțele obținute de Constanța Burcică la Jocurile Olimpice. Canotoarea este pe locul 10 în topul celor mai medaliate sportive ale României la JO, cu 5 distincții.

Constanța Burcică, în topul sportivilor români medaliați la Jocurile Olimpice! Aur, de la prima competiție

S-a născut pe data de 15 martie 1971 în comuna Sohatu, din Călărași. Activitatea competițională a încpeut la 1 ani. Iar la primul concurs în afara țării, la Regata Pancearevo din Bulgaria, a obținut prima medalie de aur, la juniori, simplu vâsle.

A fost legitimată la Olimpia București, Steaua și Dinamo și pentru o mare perioadă de timp în loturile reprezentative ale României. A participat la cinci ediții ale Jocurilor Olimpice și de fiecare dată a urcat pe podium.

A urcat pe podium la cinci ediții consecutive ale Jocurilor Olimpice! A început cu argint, apoi a luat trei medalii de aur

La Jocurile Olimpice, Constanța Burcică a debutat în anul 1992 la Barcelona. Și a urcat pe treapta a doua a podiumului în proba de patru vâsle, după echipa Germaniei. Din echipă făceau parte alături de Constanța: Anişoara Dobre, Doina Ignat și Veronica Cochelea.

Podiumul de la Barcelona 1992

Au urmat apoi edițiile de aur. Trei consecutive. La Atlanta a câștigat aurul în proba de dublu vâsle alături de Camelia Macoviciuc, reușind să depășească echipajele Statelor Unite și ale Australiei în lupta pentru primul loc.

Podiumul olimpic de la Atlanta: Constanța Burcică și Camelia Macoviciuc

În ediția de al Sydney, Constanța Burcică a făcut pereche cu Angela Alupei în aceeași probă de dublu vâsle. Avea să vină o nouă medalie de aur pentru delegația României, la o diferență de doar 0,3 secunde față de echipajul german format din Claudia Blasberg și Valerie Viehoff.

Jocurile Olimpice de la Atena au adus a treia medalie de aur la rând pentru Constanța Burcică la dublu vâsle. În aceeași componență, cu Angela Alupei, echipajul românesc s-a impus împotriva aceleiași Claudia Blasberg din Germania, care de data asta a făcut pereche cu Daniela Reimer.