Constantin Zotta râde de deciziile luate de Chivulete în Gaz Metan – Craiova! Două greșeli majore a depistat fostul arbitru

16.09.2018 | 08:04
Constantin Zotta rade de deciziile luate de Chivulete in Gaz Metan  Craiova Doua greseli majore a depistat fostul arbitru

Fostul arbitru internațional, Constantin Zotta a râs atunci când a fost pus să comenteze unele decizii luate de Andrei Chivulete în Gaz Metan – Craiova! Astfel, cele patru penalty-uri au fost disecate de Zotta și la final nu a mai rămas mare lucru. Despre lovitura de la 11 metri din minutul 7 în care Mitriță a marcat în urma unui duel Crețu – Mihăilă, Zotta a fost cât se poate de ferm. “Se putea da, e cel mai ușor acordat, dar există circumstanțe. E foarte greu de urmărit contactul”, a declarat fostul arbitru.

A urmat apoi un alt penalty la aproape patru minute distanță, lovitură transformată de Marius Constantin. Cristea a căzut dintr-un duel cu Donkor, ca și cum ar fi fost împins. La fel, reluările n-au arătat că africanul ar fi comis un fault evident.

Constantin Zotta râde de deciziile luate de Chivulete în Gaz Metan - Craiova! Arbitrul central Andrei Chivulete alaturi de Marius Constantin,Valentin Cretu si Carlos Fortes in meciul de fotbal dintre Gaz Metan Medias si Universitatea Craiova, din cadrul Ligii 1 Betano, desfasurat pe Stadionul Gaz Metan din Medias, sambata 15 septembrie 2018. © FOTO Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Andrei Chivulete înconjurat de jucătorii medieșeni după o nouă decizie luată de arbitrul partidei

Constantin Zotta râde de deciziile luate de Chivulete în Gaz Metan – Craiova!

Al treilea penalty a fost evident. Lovitura de la 11 metri s-a acordat la un fault al lui Constantin la Bărbuț, a fost executată de Mitriță și parată de Pleșca. “A fost clar, Marius Constantin își lovește adversarul”, a precizat Constantin Zotta la finalul partidei. Apoi, în minutul 73, Mitriță a vrut să se ridice și s-a ciocnit, în mișcare, cu Crețu, care alerga normal și a încercat să-l ferească. Koljici nu a iertat și a marcat pentru 2-2.

“Din punctul meu de vedere a fost un penalty corect acordat. Crețu din neglijență, sare asupra unui adversar. Asta îi determină căderea lui Mitriță. E neregulamentar. Nu cred că face totul pentru a-l evita”, a spus Constantin Zotta care a rămas fără prea multe cuvinte la ultima fază  pe care a analizat-o.

Eliminarea lui Fedele este cea pe care fostul arbitru internațional nu a înțeles-o deloc. “Fofana evită contactul, apoi. Motivul pentru care el cade, nu îl regăsesc. Decizia corectă era lovitură liberă indirectă și cartonaș galben pentru simulare jucătorului de la Mediaș”, a atacat Constantin Zotta

Situație aproape perfectă la Mediaș

Gaz Metan Mediaş s-a prezentat la ora partidei cu Universitatea Craiova după ce în etapa precedentă a reuşit o victorie, scor 1-0, în deplasare, pe terenul lui FC Hermannstadt. Golul a fost semnat de Valentin Creţu. Era a treia victorie în acest sezon pentru medieşeni în 7 meciuri și acum au bifat-o și pe a patra. Elevii lui Mihai Teja au 14 puncte şi se luptă cu şanse la play-off-ul Ligii 1 Betano.

Constantin Zotta râde de deciziile luate de Chivulete în Gaz Metan - Craiova! Fotbalistii Craiovei suparati dupa meciul de fotbal dintre Gaz Metan Medias si Universitatea Craiova, din cadrul Ligii 1 Betano, desfasurat pe Stadionul Gaz Metan din Medias, sambata 15 septembrie 2018. © FOTO Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Jucătorii Craiovei și-au cerut scuze suporterilor care au făcut deplasarea pentru a-i susține

De partea cealaltă, CS Universitatea Craiova părea înaintea meciului de la Mediaș să fi ieşit din criza în care s-a aflat la începutul sezonului. Oltenii tocmai reușiseră a treia victorie la rând în Liga 1 Betano, după ce au trecut cu 3-0, pe teren propriu, de Dinamo Bucureşti.  Primul gol al craiovenilor a fost marcat de Koljic, în prelungiri, în timp ce în a doua repriză  Alex Mitriţă a semnat o dublă. A fost al treilea meci consecutiv, cu cel puţin 3 goluri înscrise de CS U Craiova, graţie căreia trupa antrenată de Devis Mangia era înaint de startul rundei cu numărul 8 pe locul 3, cu 11 puncte.