“Chiar nu avem puţină minte? E CRIZĂ! Eu răspund, eu iau măsuri”

FC Dinamo Bucureşti a pierdut partida disputată pe terenul celor de la CSM Politehnica Iaşi, scor 1-2, în etapa a 6-a din Liga 1 Betano, sezon 2017-2018....
Autor: Iuliana Spirache | 14.08.2017 | 00:07

Cosmin Contra, antrenorul lui FC Dinamo Bucureşti, s-a arătat dezamăgit de evoluţia jucătorilor săi în ultimele 30 de minute ale meciului cu CSM Politehnica Iaşi şi îi avertizează că va lua măsuri după eşecul din Copou. Mai mult, “Guriţă” a ţinut să-l urecheze pe Ionuţ Nedelcearu, fundaşul lui Dinamo care a încasat două cartonaşe galbene şi a fost eliminat.

CONTRA CSM IASI – DINAMO 2-1. “Nu putem să arătăm aşa!”

“Nu îmi explic, nu îmi explic căderea asta. Noi ne dorim să câştigăm fiecare meci, le spun mereu asta jucătorilor mereu. Chiar să nu avem puţină minte? Noi i-am lăsat să ne pună probleme. Felicit echipa celor de la CSM Iaşi. Este imposibil să faci asemenea greşeli când spui că te baţi la titlu. Nu mă aşteptam la aceste rezultate, dar cu Botoşani am avut o repriză extraordinară şi nu am dat gol, la CFR am controlat meciul şi am pierdut. E inexplicabil!

Nedelcearu a luat cel de-al doilea galben şi am ajuns în minutul 92 să avem toţi jucătorii în careu şi să nu putem ataca. Un luft a lui Katsikas, un luft a lui Hanca.

Katsikas era singura soluţie pe acel post pentru că Oliva încă are durere la muşchi. El stă bine defensiv, am câştigat şi la faze fixe pentru că este înalt şi a făcut o primă repriză bună, iar în a doua toţi ne-am pierdut minţile. Trebuie să găsesc soluţii pentru că am arătat foarte prost în ultimele 30 de minute.

O să iau măsuri! Nu putem să arătăm aşa dacă vrem să fim o echipă care să se bată la titlu. Mai avem 10 zile până la următorul meci, iar Albin mai are de muncă, toţi mai avem de muncă. Le-am făcut cadou 3 puncte celor de la Iaşi. Aveam ocazia să facem 2-3 la zero, dar nu am reuşit să înscriem. Sunt lucruri ce trebuie analizate. Dacă o să arătăm aşa, atunci o să pierdem în continuare. Trebuie să ai constanţă în rezultate, iar noi nu avem. Nu ştiu de ce am pierdut! Greşeli copilăreşti, greşeli pe care nu trebuie să le facem dacă vrem să recuperăm punctele pierdute. Văd că toate echipele care au jucat în cupele europene au probleme în a câştiga puncte. O să ne odihnim câteva zile şi după aceea o să vedem ce avem de făcut. Atunci când ai trei înfrângeri în şase meciuri înseamnă că e criză şi eu sunt principalul vinovat. Nu credeam că o să ajungem aşa, e posibil nici să prindem playoff-ul”, a spus Cosmin Contra pentru TV Digi Sport.

În primele 6 etape din Liga 1 Betano, FC Dinamo a bifat trei victorii ( 0-3 cu Juventus Bucureşti, 0-1 cu Viitorul, 3-1 cu Gaz Metan Mediaş) şi trei înfrângeri (0-1 cu Botoşani, 0-1 cu CFR Cluj şi acest 1-2 la Iaşi). De partea cealaltă, CSM Politehnica Iaşi a ajuns la 8 puncte, la un punct de ultimul loc de play-off pe care se află chiar Dinamo.
CSM Politehnica Iaşi a primit vizita formaţiei FC Dinamo Bucureşti, în etapa a 6-a din Liga 1 Betano, sezon 2017-2018.

În etapa a 7-a din Liga 1 Betano, CSM Politehnica Iaşi va întâlni Astra Giurgiu, vineri, 18 august, de la ora 21:00, pe stadionul Marin Anastasovici, iar FC Dinamo Bucureşti va primi vizita celor de la Sepsi OSK Sf. Gheorghe, luni, 21 august, de la ora 21:00. Toate meciurile din Liga 1 Betano sunt LIVE VIDEO pe www.fanatik.ro.