Corneliu Papură regretă că nu a putut sta pe bancă: ”Poate ar simți altfel jucătorii”

Autor: Traian Terzian | 18.01.2021 | 22:37
Antrenorul echipei Universitatea Craiova, Corneliu Papură, suspendat în meciul cu Astra, regretă că nu a putut sta pe bancă tehnică și astfel să își poată motiva mai ușor jucătorii. Sursă foto: Sport Pictures

Oltenii au remizat la Giurgiu, scor 1-1, au ajuns la a patra partidă fără victorie în Liga 1 și sunt la trei puncte în urma rivalelor FCSB și CFR Cluj.

Gazdele au deschis scorul prin Hugo Sousa în minutul 16, craiovenii restabilind egalitatea în minutele de prelungire prin Alexandru Cicâldău.

Absent de pe bancă, Corneliu Papură regretă că nu-i poate potiva pe jucători de aproape

”Cred că este greu să nu fiu pe bancă, poate ar simți altfel jucătorii. Poate m-ar simți mai aproape. Am dominat în totalitate jocul. Echipa adversă s-a rezumat la ce mă așteptam, adică să aștepte să iasă pe contraatac”, a declarat Corneliu Papură cu regret că nu a putut sta pe banca tehnică.

”Speram ca cei de pe bancă să fie mai inspirați, dar chiar și așa puteam să înscriem mai mult, pentru că am avut ocazii. George Câmpanu a avut o evoluție bună, dar am considerat că Bărbuț merită să intre.

Într-adevăr puteam să câștigăm, dar sunt două meciuri în care nu am pierdut și trebuie să ne concentrăm pentru meciul cu Viitorul. La fiecare joc e o presiune, așa că nu văd ceva deosebit, trebuie să câștigăm. Întrebați pe cei care scriu că voi fi înlocuit. Eu îmi văd de treaba mea, încerc să fac bine ceea ce fac”, a mai spus tehnicianul oltenilor.

Mijlocașul Alexandru Mateiu a fost titular pentru Universitatea Craiova în meciul cu Astra Giurgiu. Corneliu Papură a apelat de nevoie la el, deși între cei doi există o situație încordată. Ultima partidă cu Mateiu titular este de tristă amintire pentru Craiova, cu Lokomotiv Tbilisi în preliminariile Europa League.

Deși rezultatele sunt contradictorii la Universitatea Craiova, acționarul Mihai Rotaru a ținut să precizeze că nu se pune problema demiterii lui Corneliu Papură, acesta urmând să rămână pe banca tehnică cel puțin până la finalul sezonului.

Fostul mare antrenor dinamovist Cornel Dinu a desființat strategia oltenilor într-o analiză făcută pentru FANATIK și a criticat în termeni duri fotbalul practicat de alb-albaștri sub conducerea lui Corneliu Papură.