Coșmarul nu se mai termină pentru Donnarumma. Ce a pățit cu Udinese, după ce a luat gol în secunda 30 cu Sampdoria

Autor: Alin Miu | 02.04.2019 | 22:01
Coșmarul nu se mai termină pentru Donnarumma

Gianluigi Donnarumma a avut parte de o săptămână de coșmar în poarta lui AC Milan. După ce a gafat incredibil în secunda 30 a meciului cu Sampdoria, eroarea sa ducând la unicul gol al partidei marcat de Defrel, portarul milanez a avut parte de un moment deloc plăcut și împotriva lui Udinese.

Donnarumma nu a fost pedepsit de Gattuso pentru gafa sa și a intrat pe teren din primul minut în etapa intermediară cu Udinese. Totuși, după numai 5 minute, portarul s-a accidentat în încercarea sa de a ieși în întâmpinarea unui jucător advers. Gattuso a fost nevoit să-l înlocuiască în minutul 12 cu Pepe Reina. Nu se cunoaște încă gravitatea accidentării lui Donnarumma, însă portarul a fost vizibil afectat de durere înainte de a fi înlocuit.

Fără portarul numărul 1 pe teren, Milan a deschis scorul în minutul 45 prin Piatek, însă Udinese a egalat în partea secundă prin Lasagna, acesta fiind și scorul final al partidei, 1-1. Echipa lui Gattuso traversează o perioadă de coșmar. Înaintea remizei cu Udinese, venea după două înfrângeri grele: 0-1 cu Sampdoria din cauza gafei lui Donnarumma și 2-3 cu eterna rivală Inter. Lucrurile se anunță încă și mai grave pentru milanezi, care în weekend sunt nevoiți să se deplaseze la Torino, pentru confruntarea cu Juventus. Cele două formații s-au mai întâlnit o dată în acest an în Supercupa Italiei, când torinezii au avut câștigat de cauză, într-o partidă jucată în Arabia Saudită.

Gattuso va fi demis daca nu prinde un loc in Liga Campionilor

Presa din Italia anunță că Gattuso va fi demis în situația în care Milan nu prinde unul dintre cele patru locuri de Liga Campionilor. Chiar dacă se află pe locul 3 în acest moment, Milan are concurență serioasă. Lazio, Atalanta și Roma sunt la câteva puncte în urmă, iar toate au fie un meci mai puțin disputat, fie chiar două meciuri în minus, cum este situația lui Lazio.