Valeriu Tache    Traian Terzian
în Echipa nationala
22/10/2019, 15:12
Cosmin Contra, atacuri dure la adresa criticilor: ”Aşa slabi suntem? Chiar nu facem nimic bine?” GALERIE FOTO
Cosmin Contra a lansat câteva atacuri dure la adresa celor care l-au criticat după meciurile din preliminariile Euro 2020

Selecționerul echipei naționale a României, Cosmin Contra, a lansat câteva atacuri dure la adresa celor care l-au criticat după meciurile din preliminariile Campionatului European din 2020. Tehnicianul a fost extrem de iritat de faptul că sunt scoase în față doar lucrurile negative, dar se vorbește foarte puțin de părțile bune.

Cosmin Contra, atacuri dure la adresa criticilor: ”Nu vrem să avem un discurs pozitiv”

”Nu vrem să avem un discurs pozitiv. Aşa suntem noi. Am fost mai mult judecat pentru reacţia aia cu George Puşcaş mai mult decât s-a vorbit de meci. Mai mult decât de repriza a doua făcută cu Spania. Nu s-a vorbit că am jucat cu Norvegia cu doi fundaşi centrali de 22, 23 de ani. Iar Odegaard şi King care au făcut ce au vrut cu Ramos sau cu Albiol, jucători de mare valoare, cu un Rus şi un Nedelcearu nu au putut pentru că ei au jucat impecabil”, și-a început Comsin Contra atacurile la adresa criticilor.

”Nu s-a vorbit cât au alergat jucătorii noştri, nu s-a vorbit că am avut 4-5 ocazii cu Norvegia şi că am primit un gol în minutul 92 dintr-o greşeală. Nu s-a vorbit că după ce s-a făcut 1-1 noi am avut 2-3 ocazii, nu s-a vorbit că la ultima fază au fost şase jucători de-ai noştri în careul advers când arbitrul a oprit jocul. Nu s-a vorbit! Mă întreabă jucătorii, ‘Mister, aşa slabi suntem? Chiar nu facem nimic bine?’”, a mai spus selecționerul la emisiunea Digi Sport Matinal.

Cosmin Contra își aplaudă jucătorii în meciul România – Spania

”Mie nu mi s-a părut un joc slab în Feroe”

Cosamin Contra nu este de acord nici cu cei care au criticat naționala după victoria din Insulele Feroe: ”Chiar dacă nu am făcut o repriză bună, a doua, cu Spania. N-a mai contat, n-a contat că am avut ocaziile pe final, nu contează că o echipă are o jumătate de ocazie şi dă gol. Mie nu mi s-a părut un joc slab în Feroe, în faţa unei echipe care s-a baricadat în apărare. Am câştigat cu 3-0 şi s-a vorbit de parcă am pierdut cu 3-0. Toate aceste comentarii nu fac bine jucătorilor”.

Fostul mare internațional Cornel Dinu a cerut demiterea lui Cosmin Contra, unul dintre puținii oameni din fotbal care i-a luat apărarea selecționerului fiind antrenorul formației FC Viitorul, Gheorghe Hagi.