Cosmin Contra, criticat dur după Norvegia – România 2-2: ”E un scor mincinos”

Traian Terzian
in Fortuna
08/06/2019, 08:58
Cosmin Contra, criticat dur după Norvegia – România 2-2: ”E un scor mincinos” GALERIE FOTO
Cosmin Contra a fost criticat dur după meciul Norvegia - România 2-2 din preliminariile Euro 2020

Selecționerul Cosmin Contra a fost criticat dur după meciul Norvegia – România 2-2, din etapa a treia a Grupei F din preliminariile Campionatului European din 2020. Fostul mare portar Helmuth Duckadam a declarat că rezultatul este mincinos și nu înțelege alegerile făcute de tehnicianul nostru pentru echipa de start. În schimb, Ilie Dumitrescu l-a lăudat pe Contra pentru schimbările inspirate.

Cosmin Contra, criticat dur după Norvegia – România 2-2: ”Degeaba ne umflăm în pene”

”E un scor mincinos. Total mincinos. De ce nu au jucat Ianis Hagi și Țucudean de la început? Scorul putea lua proporții, dacă nu erau intervențiile lui Tătărușanu. Arbitrajul a fost bun pentru noi. Degeaba ne unflăm în pene. Egalul nu e bun, nouă ne trebuiau trei puncte”, au fost criticile pe care Helmuth Duckadam i le-a adus lui Cosmin Contra după întâlnirea Norvegia – România 2-2.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

”Au fost ceva deficiențe pe faza defensivă. Trebuie să remarcăm inspirația cu care a mutat Cosmin Contra. Ianis Hagi intră foarte bine, a adus un plus, a verticalizat, a scos adversari din joc. Și Maxim a intrat bine. Țucudean a greșit la finalizare. Trebuie să îl remarcăm pe Keșeru. E rezultat mare”, a spus fostul mare internațional Ilie Dumitrescu la emisiunea Fotbal Club de la Digi Sport.

Cosmin Contra le dă indicații tricolorilor la meciul Norvegia – România 2-2 din preliminariile Euro 2020

Contra l-a anunțat titular pe Ianis Hagi la meciul cu Malta

La pauza întâlnirii de la Oslo, Ilie Dumitrescu spunea că ”tricolorii” au fost surprinși de jocul gazdelor în primele 20 de minute și l-a criticat pe Gicu Grozav că nu coboară să ajute defensiva. Fostul internațional l-a lăudat pe George Pușcaș pentru modul cum s-a bătut cu fundașii adverși, în timp ce despre Claudiu Keșeru a spus că este activ dar fără să aducă un plus pe faza de atac.

Echipa națională a României a scos in extremis un punct în deplasarea din Norvegia, atacantul Claudiu Keșeru înscriind golul de 2-2 în minutele de prelungire. La finalul jocului, selecționerul Cosmin Contra a recunoscut că a fost un egal obținut cu mult noroc și a anunțat titularizarea lui Ianis Hagi pentru meciul cu Malta, care va avea loc luni, 10 iunie, de la ora 21:45, și care va fi transmisă în format LIVE VIDEO și LIVE TEXT pe FANATIK. În schimb, de la întâlnirea cu Malta va lipsi fundașul Romario Benzar, care va reveni în țară din cauza unui deces în familie.