Cosmin Contra dezvăluie ce i-a spus Sergio Ramos la finalul meciului: “Am fost singura echipă care am presat Spania în ultimele 20 de minute”

Marian Popovici    Ionut Neamţu
în Echipa nationala
13/09/2019, 11:07
Cosmin Contra dezvăluie ce i-a spus Sergio Ramos la finalul meciului Am fost singura echipă care am presat Spania în ultimele 20 de minute FOTO: Cosmin Contra la conferinta de presa a Romaniei de dinaintea meciului cu Spania, din preliminariile C.E. 2020, desfasurata pe Arena Nationala din Bucuresti, miercuri 4 septembrie 2019.

România este pe locul trei în grupa F din preliminariile pentru Euro 2020. “Tricolorii” trebuie să câștige meciurile cu Feroe, Norvegia și Suedia pentru a se califica la Campionatul European din 2020. Selecționerul Cosmin Contra a declarat că s-au scos multe lucruri negative după meciurile cu Spania și Malta, dar că nu ia în seamă aceste critici.

Cosmin Contra dezvăluie ce i-a spus Sergio Ramos la finalul meciului: “Abia așteptau să se termine meciul”

Selecționerul echipei naționale a declarat că Sergio Ramos l-a felicitat după meci pentru evoluția naționalei: “Pregătim cele două finale din octombrie. Chiar și înainte de Malta se vorbea de un scor mare, dar eu mă gândeam cum să câștig. Toate analizele care se fac după meciuri nu sunt corecte. Am avut 4 ocazii foarte clar de gol în primele 20 de minute. Dacă era scorul 3-1 în minutul 30, nu se supăra nimeni. Eu mi-am asumat să bag 7 jucători tineri. Acasă, împotriva Maltei era momentul să îi vedem și pe acești tineri.

În a doua repriză a intervenit dorința jucătorilor de a da goluri și în ultimele 30 de minute nu am jucat ce trebuia să jucăm. Le-am spus la vestiar că dacă dăm gol repede, trebuie să manevrăm bine jocul. A intervenit graba de a da golul doi.

S-a terminat bine, dar s-au scos multe lucruri negative în față. La fel ca și în meciul cu Spania. Toată lumea a vorbit de prima repriză, nimeni nu a spus că am dominat în ultimele 10 minute. Sergio Ramos mi-a spus după meci că am fost singura echipă care am presat Spania în ultimele 20 de minute. Ei abia așteptau să se termine meciului.

Cosmin Contra dezvăluie ce i-a spus Sergio Ramos la finalul meciului:
Cosmin Contra dezvăluie ce i-a spus Sergio Ramos la finalul meciului: “Am fost singura echipă care am presat Spania în ultimele 20 de minute” FOTO: Ionel Gane si Cosmin Contra in meciul de fotbal dintre Romania si Malta, din preliminariile C.E. 2020, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, duminica 8 septembrie 2019.

“Avem trei finale care ne pot califica la Campionatul European dintr-o grupă foarte grea”

Într-un lot de 20 și ceva de jucători trebuie să faci alegeri. Primul care nu este mulțumit în momentul în care nu aleg bine echipa sunt eu. Am gândit meciul într-un fel și din punct de vedere tactic era alegerea bună. Am jucat cu echipe în 5-3-2, am avut echipe care jucau foarte bine în 4-4-2.

Avem trei finale care ne pot califica la Campionatul European dintr-o grupă foarte grea, nimeni nu spune cât de grea este această grupă. Doar pentru că nu l-am convocat pe Săpunaru, nu este un motiv pentru care să te retragi de la echipa națională. Nu știu de ce a luat Săpunaru această decizie”, a spus Contra la Digisport Matinal.

România joacă în luna octombrie cu Insulele Feroe și Norvegia, două dintre cele mai importante meciuri pentru Euro 2020. România are nevoie de două victorii în aceste confruntări pentru a rămâne în cursa de calificare la Euro 2020, iar apoi să învingă Suedia.