Cosmin Contra în Liga Națiunilor! Nu ne-a bătut nimeni, dar am ajuns în urna a patra! Analiza meci cu meci

21.11.2018 | 00:08
Cosmin Contra in Liga Natiunilor Nu nea batut nimeni dar am ajuns in urna a patra Analiza meci cu meci

Cosmin Contra a terminat neînvins cu România în grupa de Liga Națiunilor, dar pe poziția a doua, la două puncte în spatele Serbiei, câștigătoarea seriei și eventuala participantă la play-off-ul de calificare la Euro 2020.

Cele două puncte pierdute în primul meci, cel cu Muntenegru de la Ploiești, s-au dovedit până la urmă decisive în ratarea primului loc. Vestea cea mai tristă într-o seară în care am învins în Muntenegru este faptul că naționala a ajuns în urna a patra valorică pentru tragerea la sorți a preliminariilor Euro ce se va efectua pe 2 decembrie.

Cosmin Contra în Liga Națiunilor. Bile albe și negre

Cosmin Contra are 13 meciuri pe banca echipei naționale, fiind neînvins în meciuri oficiale. Singurul eșec s-a produs în amicalul cu Olanda (0-3) de la București. În această toamnă, timp de două luni, România a jucat cele 6 meciuri din Liga Națiunilor, adversari fiind Serbia, Muntenegru și Lituania. Șase meciuri, trei victorii, trei remize, golaveraj 8-3.

FANATIK.RO analizează ce s-a întâmplat în această competiție, meci cu meci, notând trei bile albe și trei bile negre în dreptul selecționerului Cosmin Contra.

Plusurile lui Cosmin Contra în Liga Națiunilor

1. – echipa este neînvinsă în toate cele 6 meciuri, iar aceste rezultate au pornit și de la atitudinea pe care a transmis-o Contra echipei
  2. – la rezultatele directe am fost peste Serbia: 2-2 la Belgrad și 0-0 la București, deși acasă am jucat toată repriza a doua cu un om în minus
  3. – au fost promovați jucători importanți de la U21, unii dintre ei jucând chiar titulari: Drăguș, Tudor Băluță, George Pușcaș, Ianis Hagi

Minusurile lui Cosmin Contra în Liga Națiunilor

1. – a ratat obiectivul declarat la început, câștigarea grupei și participarea la play-off-ul pentru calificarea la EURO 2020, care va avea loc în martie 2020
  2. – am ratat, pentru un gol la Podgorica, menținerea în urna a 3-a valorică pentru următoarele preliminarii
  3. – a greșit pregătirea meciului de debut cu Muntenegru

Cosmin Contra în Liga Națiunilor. România – Muntenegru 0-0, 7 septembrie, Ploiești

• – s-au accidentat Chiricheș și Pintilii, pierduți ulterior pentru toată campania de calificare
  • Vlad Chiricheș s-a accidentat în România - Muntenegru și a fost nevoit să se opereze
    Vlad Chiricheș s-a accidentat în România – Muntenegru și a fost nevoit să se opereze

• – oaspeții au avut 6 titulari lipsă! Mai mult, în minutul 3 li s-a refuzat un penalty provocat de Săpunaru
  • – cea mai bună veste a serii de 7 septembrie a fost victoria naționalei de tineret în Portugalia, 2-1, cu penalty apărat de Ionuț Radu în minutul 99!
  • – și Eric Bicfalvi s-a accidentat la antrenamente și nu a mai plecat cu naționala la Belgrad, staff-ul federal bănuindu-l că „se dă lovit” la convocări, astfel că nu l-a mai chemat deloc de atunci, deși e titular indiscutabil la Ural Ekaterinburg

Serbia – România 2-2, 10 septembrie, Belgrad

• – am revenit de două ori pe terenul principalei favorite a grupei, cea care a și câștigat-o până la urmă
  • – Contra l-a debutat, direct titular, pe Denis Drăguș, care era în mare formă. La acea oră, Drăguș reprezenta al 13-lea debut al lui Contra ca selecționer, în 10 partide pe banca naționalei
  • Budescu a fost ținut pe bancă tot meciul, nemulțumirile lui Contra vizavi de jucătorul lui Al Shabab observându-se la meciurile următoare

Cosmin Contra în Liga Națiunilor. Lituania – România 1-2, 11 octombrie, Vilnius

• – Contra a făcut o echipă extrem de experimentată, victoria fiind esențială pentru a continua lupta de calificare
  • – am fost la un pas să ratăm cele trei puncte, după ce am fost egalați în minutul 89 și am marcat pentru 2-1 în minutul 93 prin „decarul” Maxim
  • Alex Maxim a marcat la ultima fază a meciului de la Vilnius, aducând prima noastră victorie în grupa de Liga Națiunilor

• – i-am pierdut pentru meciul următor cu Serbia pe Paul Anton și Alex Chipciu, ambii luând avertismente la Vilnius
  • – primul meci la națională, ca stoperi, pentru Gabi Tamaș (revenit după 5 ani) și Cristi Săpunaru. Nu mai jucaseră împreună la națională din 2011 (3-0 cu Bosnia), dar atunci Săpunaru a evoluat ca fundaș dreapta
  • – cu câteva ore înaintea partidei, a pierdut lupta cu cancerul băiatul de 14 ani al lui Cosmin Pașcovici, Denis, tricolorii jucând și pentru el

România – Serbia 0-0, 14 octombrie, București

• eliminarea lui Tamaș din finalul primei reprize, minutul 44, și-a pus amprenta pe toată strategia. Sârbii au ratat prin Tadic penalty-ul făcut de fundașul nostru, apoi ne-am apărat tot meciul ajutați și de cei aproape 50.000 de fani de pe Arena Națională
  • Intervenția pentru care Gabi Tamaș a fost eliminat în România - Serbia 0-0
    Intervenția pentru care Gabi Tamaș a fost eliminat în România – Serbia 0-0

• – încă un debut curajos în primul 11 pentru Contra: Tudor Băluță în locul suspendatului Paul Anton. De fapt, contra sârbilor, unde aveam nevoie de victorie, selecționerul a folosit 5 jucători eligibili pentru U21: Manea, Drăguș, Răzvan Marin și Băluță, titulari, iar Nedelcearu intrat în 45+2 în locul lui Drăguș după cartonașul roșu luat de Gabi Tamaș
  • – naționala României a avut cea mai slabă posesie din ultimii 4 ani, doar 33 la sută, fiind nevoiți să ne apărăm jos și non-stop în repriza secundă când am jucat în 10 oameni

Cosmin Contra în Liga Națiunilor. România – Lituania 3-0, 17 noiembrie, Ploiești

• – al doilea meci din această grupă a Ligii Națiunilor, fără spectatori, tot la Ploiești. Contra este singurul selecționer al României care „a prins” două meciuri cu porțile închise!
  • – pentru prima și ultima oară în aceste 6 meciuri selecționerul a jucat 4-4-2, cu un singur închizător și două vârfuri. Ambii atacanți au înscris: Pușcaș, la 7 minute de la debutul oficial la echipa mare, Keșeru în partea secundă
  • – meciul a marcat și debutul lui Ianis Hagi la prima reprezentativă, intrat în locul lui Keșeru în minutul 65, fix în ziua în care s-au împlinit 25 de ani de la victoria naționalei lui Gică Hagi la Cardiff, rezultatul care a dus Generația de Aur la Mondialul american din 1994

Muntenegru – România 0-1, 20 noiembrie, Podgorica

• – al patrulea meci în ultimii doi ani între cele două naționale, prima victorie a noastră, precedentele 3 (toate în luna septembrie) fiind egaluri (1-1 la Cluj, 4 septembrie 2016, 0-0 la Ploiești, 7 septembrie 2018) sau victorie Muntenegru (1-0 la Podgorica, 4 septembrie 2017)
  • – la pauza meciurilor de marți seara, eram câștigătorii grupei: 1-0 pentru noi la Podgorica și 0-0 la Belgrad, în Serbia – Lituania. În minutul 51, lituanianul Zulpa a marcat în proprie poartă! Apoi a venit „avalanșa”?)
  • Tătărușanu a apărat în minutul 72 penalty-ul bătut de Jankovic și ne-a „betonat” poziția a doua. Din păcate, coroborat cu Scoția – Israel 3-2, victoria de la Podgorica nu ne-a menținut în urna a treia pentru tragerea la sorți a preliminariilor Euro 2020. Ne mai trebuia un gol… Am coborât în urna a patra pentru tragerea care va avea loc pe 2 decembrie 2018.
  • Ciprian Tătărușanu a apărat cu fața penalty-ul executat de Jankovic la Podgorica

Cifrele lui Cosmin Contra la echipa națională

• 8 meciuri oficiale are Cosmin Contra ca selecționer al României, 6 dintre ele în Liga Națiunilor. Bilanțul lui „Guriță”: 4 victorii și patru remize!
  • 5 octombrie 2017 este data primului meci al lui Contra ca antrenor al tricolorilor, 3-1 cu Kazahstan la Ploiești, în grupa de calificare pentru CM Rusia 2018. A mai urmat 1-1 la Copenhaga cu Danemarca tot pentru Mondiale
  • 5 victorii din 6 partide amicale are Contra ca selecționer: 2-0 cu Turcia (09 noiembrie 2017), 0-3 cu Olanda (14 noiembrie 2017), 2-1 în Israel (24 martie 2018), 1-0 cu Suedia (27 martie 2018), 3-2 cu Chile (31 mai 2018) și 2-0 cu Finlanda (5 iunie 2018)