Cosmin Contra, mesaj special în pauză pentru tricolori: ”Le-am spus că adversarii vor cădea fizic”

Traian Terzian
în Echipa nationala
12/10/2019, 21:21
Cosmin Contra a avut un mesaj special pentru tricolori în pauza meciului câștigat în Insulele Feroe, scor 3-0

Selecționerul echipei naționale a României, Cosmin Contra, a avut un mesaj special pentru tricolori în pauza meciului câștigat în Insulele Feroe, scor 3-0, în etapa a șaptea a Grupei F din păreliminariile Campionatului European din 2020. După 45 de minute, România era la egalitate cu Feroe, după o prestație modestă.

• Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 2.37 este cota pentru ”sub 2,5 goluri” la meciul Lituania – Serbia. Vezi aici toate cotele!

Cosmin Contra, mesaj special în pauză pentru tricolori: ”Am încercat să-i fac să fie lucizi”

”E un rezultat bun care ne menține în cursa calificării. Un rezultat venit greu, dar am dominat tot meciul în fața unei echipe care s-a baricat în fața careului. Mă bucură enorm cele trei goluri și acum trebuie să ne pregătim pentru meciul cu Norvegia. Și ei au avut o ocazie mare în prima repriză, dar și Andone a ratat cu poarta goală. Avem probleme cu echipele care se închid, nu realizăm prea mult în ultimii 25 de metri”, a spus selecționerul la Pro TV.

”Am încercat să-i fac să fie lucizi. Le-am spus la pauză că adversarii vor cădea fizic. Le-am spus mereu să fie calmi și ei au făcut ce le-am zis. Sper să câștigăm și cu Norvegia, și cu Suedia. Dacă au atitudinea din această seară și vom fi lucizi, orice se poate. Am avut atitudine bună, sunt mulțumit de jucători”, a fost mesajul transmis tricolorilor de Cosmin Contra la pauza meciului cu Feroe.

”Acum trebuie să fim fericiți că am învins în Insulele Feroe”

Întrebat dacă va demisiona în cazul în care nu va califica România la Euro 2020 din această grupă preliminară, Contra a răspuns: ”De ce vorbim despre plecarea mea după o victorie care ne menține în cursa de calificare? Acum trebuie să fim fericiți că am învins în Insulele Feroe. La Euro ne duc băieții, nu joc eu. Pentru ei mi-aș dori calificarea”.

România a învins în Insulele Feroe, scor 3-0, în preliminariile Euro 2020. Vlad Chiricheș a suferit o ruptură la Torshavn, iar Cosmin Contra a anunțat că pentru meciul cu Norvegia îi va aduce la lot pe Iulian Cristea și Andrei Burcă. ”Tricolorii” păstrează șanse de calificare la turneul final, ocupând locul secund în Grupa F în acest moment.