Ciprian Postolache
in Fotbal international
03/11/2018, 16:27
Cosmin Olăroiu din nou victorios cu Jiangsu Suning! Etapă nebună în China, cu nouă goluri în derby-ul pentru titlu GALERIE FOTO
Cosmin Olăroiu ducându-i pe Jiangsu Suning pe locul 5 în China

Cosmin Olăroiu a legat două victorii în China. Pe teren propriu, echipa antrenată de român a trecut cu 3-1 de Hebei. Brazilianul Alex Teixeira a primit un cadou înainte de startul meciului un tricou care marchează cele 100 de partide în tricoul lui Jiangsu. Și brazilianul nu a rămas dator. Fostul jucător al lui Șahtior Donețk a deschis scorul în minutul 12, din pasa lui Eder Martins. A fost doar 1-0 la pauză.

Echipa lui Cosmin Olăroiu a forțat în partea a doua și într-un interval de 8 minute a dus scorul la 3-0. Fostul coleg al lui Adrian Mutu la Cesena, Eder a reușit o dublă. Brazilianul care joacă pentru naționala Italiei a marcat pentru 2-0 din pasa lui Alex Teixeira în minutul 61. Tot Eder a înscris și pentru 3-0, dar de această dată din pasa chinezului Zhou Yun. Pentru echipa oaspete, la care a jucat Javier Mascherano și brazilianul Hernanes, a marcat argentinianul Ezequiel Lavezzi din penalty în minutul 73. S-a terminat Jiangsu Suning – Hebei 3-1 și echipa lui Olăroiu e pe locul 5 în China, când mai sunt 2 etape de jucat.

Alex Teixeira și cadoul primit pentru cifra rotundă de evoluții la Jinagsu Suning, un tricou cu numărul 100

Cosmin Olăroiu, victorie fără emoții, Jiangsu Suning – Hebei 3-1. Shanghai SIPG i-a “furat” titulul lui Guangzhou Evergrande după 8 ani.

Cosmin Olăroiu nu are emoții. Românul nu mai poate pierde locul 5. Tot în această etapă în China s-a decis campionatul. Guangzhou Evergrande a pierdut acasă derby-ul cu Shanghai SIPG 4-5. Echipa antrenată de Fabio Cannavaro mai are șanse doar teoretice de a mai lua titlul. După ce a câștigat 7 titluri consecutive în China, Guangzhou este în acest sezon la 5 puncte în urma celor de la Shanghai SIPG, când mai sunt două etape de jucat.

În derby-ul Guangzhu Evergrande – Shanghai SIPG 4-5, echipa antrenată de Fabio Cannavaro era lider la pauză. Guangzhu a condus în prima parte cu 3-2. Fostul jucător al Barcelonei, Paulinho a reușit o dublă în prima repriză. După pauză, golgheterul campionatului Wu Lei a ajuns la 25 de goluri marcate. Un autogol și reușita lui brazilianului Hulk din penalty au dus scorul la 3-5. S-a terminat 4-5 după ce un alt brazilian Alan a marcat și el de la punctul cu var.