Ciprian Postolache
in Fotbal international
03/11/2018, 16:27
Cosmin Olăroiu din nou victorios cu Jiangsu Suning! Etapă nebună în China, cu nouă goluri în derby-ul pentru titlu GALERIE FOTO
Cosmin Olăroiu ducându-i pe Jiangsu Suning pe locul 5 în China

Cosmin Olăroiu a legat două victorii în China. Pe teren propriu, echipa antrenată de român a trecut cu 3-1 de Hebei. Brazilianul Alex Teixeira a primit un cadou înainte de startul meciului un tricou care marchează cele 100 de partide în tricoul lui Jiangsu. Și brazilianul nu a rămas dator. Fostul jucător al lui Șahtior Donețk a deschis scorul în minutul 12, din pasa lui Eder Martins. A fost doar 1-0 la pauză.

Echipa lui Cosmin Olăroiu a forțat în partea a doua și într-un interval de 8 minute a dus scorul la 3-0. Fostul coleg al lui Adrian Mutu la Cesena, Eder a reușit o dublă. Brazilianul care joacă pentru naționala Italiei a marcat pentru 2-0 din pasa lui Alex Teixeira în minutul 61. Tot Eder a înscris și pentru 3-0, dar de această dată din pasa chinezului Zhou Yun. Pentru echipa oaspete, la care a jucat Javier Mascherano și brazilianul Hernanes, a marcat argentinianul Ezequiel Lavezzi din penalty în minutul 73. S-a terminat Jiangsu Suning – Hebei 3-1 și echipa lui Olăroiu e pe locul 5 în China, când mai sunt 2 etape de jucat.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Alex Teixeira și cadoul primit pentru cifra rotundă de evoluții la Jinagsu Suning, un tricou cu numărul 100

Cosmin Olăroiu, victorie fără emoții, Jiangsu Suning – Hebei 3-1. Shanghai SIPG i-a “furat” titulul lui Guangzhou Evergrande după 8 ani.

Cosmin Olăroiu nu are emoții. Românul nu mai poate pierde locul 5. Tot în această etapă în China s-a decis campionatul. Guangzhou Evergrande a pierdut acasă derby-ul cu Shanghai SIPG 4-5. Echipa antrenată de Fabio Cannavaro mai are șanse doar teoretice de a mai lua titlul. După ce a câștigat 7 titluri consecutive în China, Guangzhou este în acest sezon la 5 puncte în urma celor de la Shanghai SIPG, când mai sunt două etape de jucat.

În derby-ul Guangzhu Evergrande – Shanghai SIPG 4-5, echipa antrenată de Fabio Cannavaro era lider la pauză. Guangzhu a condus în prima parte cu 3-2. Fostul jucător al Barcelonei, Paulinho a reușit o dublă în prima repriză. După pauză, golgheterul campionatului Wu Lei a ajuns la 25 de goluri marcate. Un autogol și reușita lui brazilianului Hulk din penalty au dus scorul la 3-5. S-a terminat 4-5 după ce un alt brazilian Alan a marcat și el de la punctul cu var. Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!