Costel Enache, dezamăgit după Universitatea Craiova – Astra Giurgiu 1-0! „În seara asta ne-a lipsit Alibec. Ne-ar fi putut ajuta cu inventivitatea lui”

10.03.2019 | 23:05
Costel Enache dezamagit dupa Universitatea Craiova  Astra Giurgiu 10 In seara asta nea lipsit Alibec Near fi putut ajuta cu inventivitatea lui

Costel Enache a venit dezamăgit în fața presei după Universitatea Craiova – Astra Giurgiu 1-0! Echipa lui nu a mai reușit prestația bună de săptămâna trecută și a pierdut jocul cu oltenii. Enache spune că rezultatul putea să fie altul dacă pe teren era și Denis Alibec. Tehnicianul oaspeților a avut de reproșat și câteva lucruri arbitrului

„Așteptările noastre erau mari. Am întâlnit un adversaar foarte bun, nu a fost o seară bună pentru noi în prima parte. Știam că punctele în play off se câștigă greu. Nu putem vorbi de oboseală, am fi văzut în partea doua, n-am avut concentrare și atitudine ca în repriza a doua. În partea a doua sunt mândru de lupta lor, încrâncenare, au încercat să corecteze ce am greșit în prima repriză. Eu sunt mândru de ei, la modul general. În fiecare moment am crezut că putem să revenim. A lipsit și meciul trecut Alibec și totuși ne-au ieșit lucrurile. Îi știm calitatea, poate aduce multe lucruri bune. În seara asta poate ne-ar fi ajutat Denis în anumite momente cu inventivitatea lui, n-a fost să fie. Suntem foarte rigizi în a aplica regulamentul. Jucam în inferiorotate, pentru câteva urme de sânge au scos jucătorul. Acceptăm contactul, e un sport bărbătesc, jucătorii se mai lovesc. Dacă ei își asumă responsabilitatea și nu apar probleme grave, ei trebuie lăsați să joace. La fel de dură și strânsă va fi lupta cu FCSB. Depindem de fiecare punct pus în joc, nu îți mai permiți pași greșiți, o să ne aștepte un joc incredibil de dificil”, a spus Costel Enache pentru digisport.ro

Costel Enache, dezamăgit după Universitatea Craiova – Astra Giurgiu 1-0!

Jucătorii Astrei nu sunt mulțumiți după înfrângerea cu Craiova, dar anunță că nu renunță la luptă. Vor să termine pe podium sezonul. „Știam că ne așteaptă un meci foarte greu, am făcut un meci foarte bun, am controlat și în 10 oameni, dar am primit un gol și aia a fost. N-au fost mai buni ca data trecută, am intrat puțin relaxați, am încercat să-i prindem pe contraatac, dar am făcut o greșeală. Știam că trebuie să câștigăm meciul ăsta, aveam nevoie de victorie, din păcate am primit un gol și asta este. Am intrat foarte motivați în a doua repriză, Mister are încredere în noi, am controlat și repriza a doua, dar. Știm cu toții ce fotbalist e Denis Alibec, am înțeles că revine etapa următoare. A fost sigur henț la Bancu și penalty. FCSB e o echipă bună, mergem la victorie, în play off se poate întâmpla orice”, a spus  Vali Gheorghe

„Nu am început bine meciul, în repriza a doua am jucat mai bine, dar nu am putut să întoarcem rezultatul. Nu cred că am intrat mai relaxați, cred că Craiova a pregătit mai bine meciul decât data trecută și a dat gol după greșeala noastră. Dacă a dat arbitrul roșu, e roșu, nu vreau să vorbesc despre arbitraj. Toate meciurile sunt grele în play off, mai sunt 9 etape, putem. Noi avem o echipă frumoasă și putem să câștigăm cu oricine jucăm”, a precizat și Filip Mrzljak