Traian Terzian
in Fotbal international
01/01/2019, 19:53
Costel Pantilimon, victorie în fața liderului din Championship! Nottingham, la un pas de locurile de baraj. Video GALERIE FOTO
Portarul echipei Nottingham Forest, Costel Pantilimon, a fost titular în victoria în fața liderului din Championship, Leeds United

Portarul echipei Nottingham Forest, Costel Pantilimon, a fost titular în victoria în fața liderului din Championship, Leeds United. ”Pădurarii” s-au impus cu scorul de 4-2 în etapa cu numărul 26 din liga a doua engleză, dar emoțiile au fost mult mai mari decât o arată rezultatul final.

Costel Pantilimon în timpul unei conferințe de presă la Nottingham Forest

Nottingham Foresta a avut o primă repriză foarte bună și a deschis scorul încă din minutul 5 prin mijlocașul la închidere Jack Colback. Cu trei minute înainte de pauză, liderul Leeds United a rămas în inferioritate numerică, după ce fundașul Kalvin Phillips a văzut direct cartonașul roșu.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Costel Pantilimon, victorie în fața liderului din Championship

Începutul reprizei a doua a fost unul de coșmar pentru Costel Pantilimon, iar victoria ”pădurarilor” în fața liderului din Championship părea că se îndepărtează. Leeds a punctat de două ori prin Jack Clarke și Egzijan Alioski, dar internaționalul român nu poate fi acuzat la niciun din golurile încasate.

Însă, pentru Nottingham Forest a urcat un final de joc mai mult decât fantastic în care a punctat de trei ori prin Jack Colback, Daryl Murphy și rezerva Ben Osborne. În urma acestei victorii, ”pădurarii” au ajuns pe locul șapte în clasamentul din Championship și au intrat în lupta pentru locurile ce duc la barajul pentru Premier League. În schimb, trupa lui Marcelo Bielsa, aflată la a doua înfrângere consecutivă, a rămas pe prima poziție având un avans de două puncte față de următoarea clasată Norwich City.

Deși antrenorul spaniol Aitor Karanka s-a declarat mulțumit de prestațiile avute de Costel Pantilimon în acest sezon, conducătorii clubului Nottingham Forest îi caută înlocuitor și se pare că s-au îănțeles cu portarul de rezervă de la Newcastle United, Karl Darlow.