Craiova pierde primul duel cu AEK Atena. Reacțiile oltenilor: “Puteam să îi batem!”

Francisc Oprea
in Universitatea Craiova
08/08/2019, 21:38
Meciul de fotbal U Craiova - AEK Athens FC ,disputat pe stadionul ,, Ion Oblemenco ,, din Craiova joi 08 august 2019. REMUS BADEA / MEDIAFAX FOTO

Craiova a pierdut prima manșă a turului trei preliminar din Europa League. Oltenii au fost învinși pe teren propriu de AEK Atena, 0-2, după golurile marcate de Petros Mantalos și Marko Livaja. Jocul a fost dominat în majoritate de formația din Grecia, dar elevii lui Corneliu Papură au reușit să își creeze situații de gol, cele mai importante fiind ratate de Carlos Fortes și Mihai Roman.

Reacțiile oltenilor după înfrângerea cu AEK Atena

După meciul jucat cu AEK Atena pe stadionul “Ion Oblemenco”, jucătorii Craiovei au vorbit despre înfrângere. Alexandru Mateiu consideră că echipa sa putea obține un rezultat pozitiv, dar după acest scor speranțele pentru calificare sunt mici.

Am făcut o partidă bună, în prima repriză am avut șanse mari, nu am avut noroc, la pauză simțeam că putem să îi batem, am jucat cu o echipă mare. AEK poate juca mult mai bine, noi cu puțină atenție puteam câștiga, ăsta e fotbalul, două faze și ne-au taxat. Atmosfera a fost foarte frumoasă, sunt mândru de copiii din tribune. Cred că era altceva, totuși, dacă erau 30 de mii de suporteri. Dar nu avem scuze, trebuia să câștigăm. Mai avem șanse mici de calificare, merge să jucăm de plăcere, vedem la final ce putem obține”, a spus Mateiu.

Craiova a pierdut cu 0-2 primul meci cu AEK Atena. Sursă Foto: Sportpictures.eu

Mihai Roman, atacantul Craiovei a declarat după meciul pierdut cu AEK că echipa a arătat bine, iar jocul prestat le dă speranțe pentru retur, chiar dacă grecii au luat o opțiune serioasă de calificare după scorul din Bănie. Mai mult, vârful susține că a fost faultat în careu la finalul primei reprize.

Este o dezamăgire mare, nu este un rezultat drept 0-2, am avut ocazii mari, dacă eram puțin mai atenți puteam intra la pauza în avantaj. Trebuie să fim mai concentrați în fața porții. Am avut și un penalty, m-a tras fundașul lor și arbitrul a dat fault în atac. Avem speranțe, am arătat bine azi, pornim cu șansa a doua dar nu renunțăm. Le mulțumim copiiilor care au asistat la meci. Bine că nu a fost stadionul gol, dar ne-a lipsit publicul nostru care ne împingea de la spate, ei sunt fenomenali“, a spus Roman. Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!