U Craiova a defilat cu Vorskla Poltava, în cantonamentul din Antalya. Vezi aici golurile video

U Craiova a defilat cu Vorskla Poltava in cantonamentul din Antalya Vezi aici golurile video

U Craiova a continuat seria meciurilor de pregătire din cantonamentul din Antalya. Elevii lui Devis Mangia au jucat un amical cu ucrainenii de la Vorskla Poltava, formație care în urmă cu câteva zile a întâlnit campioana CFR Cluj. Partida U Craiova – Vorskla Poltava s-a terminat cu scorul de 3-0 pentru olteni.

Meciul poate fi urmărit aici:

? #LIVE: Universitatea Craiova – FC Vorskla Poltava. Echipa de start: 13. Pigliacelli – 27. Martic, 6. Kelic, 2. Tiago, 11. Bancu – 7. Meza Colli, 20. Fedele, 10. Cicâldău, 28. Mitriță – 5. Rocha, 19. Koljic.

Gepostet von Universitatea Craiova am Samstag, 19. Januar 2019

UPDATE, min 74: Gol Andrei Cristea. Atacantul a înscris din penalty!

UPDATE, min 14: Elvir Koljic a dublat avantajul oltenilor.

UPDATE, min 11: Alex Mitriță a deschis scorul în amicalul cu Vorskla.

UPDATE: La partidă au venit Gică Hagi și George Ogăraru. Cei doi au stat de vorbă mai multe minute cu tehnicianul Craiovei, Devis Mangia și s-au salutat cu mai mulți jucători ai oltenilor, precum Alex Mitriță sau Andrei Cristea.

Alex Mitriță s-a salutat cu George Ogăraru și Gică Hagi
Gică Hagi este prezent la meciul U Craiova – Vorskla din Antalya

UPDATE: Echipa de start a celor de la U Craiova: 13. Pigliacelli – 27. Martic, 6. Kelic, 2. Tiago Ferreira, 11. Bancu – 7. Meza Colli, 20. Fedele, 10. Cicâldău, 28. Mitriță – 5. Rocha, 19. Koljic

Oltenii vin după ce au câștigat partida contra turcilor de la Adana Demirspor. U Craiova a deschis scorul prin noul transfer, Andrei Cristea în minutul 12, în timp ce tânărul Mihăilă a dublat avantajul în a doua repriză. Adana a înscris prin Kosecki, pe finalul partidei, dar oltenii nu au avut emoții și au obținut victoria la primul meci de pregătire din Turcia. Meciul a fost urmărit din tribune de patronul Mihai Rotaru. Acesta s-a bucurat din răsputeri la golul înscris de veteranul român contra turcilor.

U Craiova – Vorskla Poltava, al doilea amical pentru ucraineni contra românilor

Pentru Vorskla Poltava, partida cu U Craiova va fi a doua din cantonamentul din Antalya împotriva unei echipe românești, după cea în care au întâlnit campiona României, CFR Cluj. Vorskla și CFR au terminat la egalitate, scor 0-0. Astfel, duelul contra ucrainenilor poate fi un indiciu pentru Devis Mangia cu privire la cum stau în duelul de la distanță cu CFR, liderul Ligii 1 Betano în acest moment. După 21 de etape, CFR are 46 de puncte, în timp ce U Craiova are 38.

De altfel, Emmanuel Culio, veteranul argentinian al clujenilor, a pus-o pe Craiova în topul formațiilor cu care se luptă la titlu: „Nu se știe dacă vom lua campionatul și anul ăsta. Nu se știe în fotbal. Cred că e clar că vom merge să jucăm la titlu, dar mai sunt alte echipe foarte bune: Steaua, Craiova, Viitorul. La Craiova sunt jucători foarte buni, Mitriță, Bancu și acum a venit Andrei Cristea. Au și antrenor bun. Ianis Hagi și Mitriță sunt cei mai buni jucători din România!”, a spus Culio, în cadrul unei conferințe din Antalya.