Cristi Manea, pus sub lupă în Iași – FCSB 1-2. Concluzia: „băiatul de pe dreapta” is back, la bătaie cu Crețu! Analiză marca FANATIK

04.12.2019 | 01:09
Cristi Manea pus sub lupa in Iasi  FCSB 12 Concluzia baiatul de pe dreapta is back la bataie cu Cretu Analiza marca FANATIK

Cristi Manea a profitat de absența titularului postului de fundaș dreapta, Vali Crețu fiind suspendat, și a arătat în meciul câștigat in extremis de FCSB la Iași că a redevenit o soluție. FANATIK l-a urmărit fază cu fază pe fundașul dreapta anunțat ca o mare bombă în momentul transferului, iar concluzia e simplă: Cristi Manea is back in business!

• (P) Cota BETANO pentru FCSB – Gaz Metan: 1.62 este cota ”1 solist”. Vezi aici toate cotele!

Cristi Manea, pus sub lupă în Iași – FCSB 1-2. Fundașul dreapta e „viu”!

Gigi Becali a vorbit zilele trecute despre situația lui Cristi Manea, anunțând că acesta are o șansă mare să-și depună candidatura la titularizare odată cu absența lui Crețu pentru deplasarea de la Iași. Iar Manea a apucat cu ambele mâini… mâna ce i-a fost întinsă.

• Minutul 6 – cursă de 70 de metri al lui Manea, dar a rămas fără suflu în preajma careului advers
  • Minutul 12 – dribling foarte bun pe o lansare a lui Iulian Cristea, dar nu a mai avut forță să centreze
  • Minutul 14 – singur în 6 metri, șut slab scos de Rusu după o acțiune excelentă a lui Ovidiu Popescu
  • Minutul 26 – a rămas fără reacție la o pasă filtrantă a lui Nedelcu
  • Minutul 31 – a centrat la faza din care Tănase a scos penalty la tacklingul întârziat al lui Breeweld

În prima repriză a vrut să fie cât mai sigur posibil, a încercat să nu greșească nicio pasă, astfel că a preferat în unele situații să întoarcă balonul decât să încerce pase decisive. I-a trebuit ceva timp să-și regăsească reperele în teren, dar l-a ajutat mult și Dennis Man, colegul de bandă. Adversarii nu i-au creat probleme, astfel că s-a concentrat să-și ajute echipa. FCSB joacă pe faza de construcție în 3-4-3, cu Nedelcu coborând între fundașii centrali, astfel că Manea a fost mijlocaș dreapta.

Cristi Manea l-a scos de la naftalină în repriza a doua de la Iași pe jucătorul care a prins în vară primul 11 al Europeanului

Odată cu ieșirea lui Nedelcu la pauză, s-a schimbat doar cel care coboară între stoperi, anume Ovidiu Popescu (și el cu o evoluție solidă), dar Manea a continuat să joace bine spre foarte bine pe partea dreaptă. A crescut în joc minut cu minut. Iar rezervele fizice s-au dovedit la nivel de competiție.

• Minutul 53 – cascadă de driblinguri, apoi pasă excelentă pentru Dennis Man
  • Minutul 62 – centrare foarte bună pentru Gnohere, ratare imensă din 6 metri a „Bizonului”
  • Minutul 80 – cursă excelentă în bandă, dar pe Florinel Coman l-a lăsat inspirația tocmai atunci
  • Minutul 81 – căpitanul Florin Tănase i-a dat o pasă genială, Manea a rămas singur cu Rusu în careul Iașului, dar intervenția portarului i-a blocat reușita care să aducă FCSB în avantaj
  • Minutul 83 – Adrian Popa intră în locul lui Manea, Vintilă încercând un jucător proaspăt pentru ultimele minute

Chiar dacă nu a terminat meciul în teren, Cristi Manea a aprins beculețul prin care ne-a anunțat. „M-am întors!” Gigi Becali nu e convins că va activa clauza de cumpărare definitivă a lui Manea, nici nu e normal să o facă după un singur meci, dar a primit un răspuns tranșant din partea fotbalistului în care credea enorm când îl transfera. Ne-am amintit pentru un meci de jucătorul (singurul român!) care a prins primul 11 al Europeanului de tineret din vară. Manea s-a întors, astfel că Vali Crețu nu mai e singura variantă de competiție pentru FCSB.

Cristi Manea: „Nu sunt la 100%, sunt la 200%”

„Cred că am jucat bine și mă bucur că am câștigat pe un teren greu. Eu mă antrenez maxim în fiecare zi, pentru că nu poți să păcălești fotbalul. Altfel te păcălește el. Am avut o perioadă mai lungă de pauză, dar acum sunt bine. Nu sunt 100%, ci 200%! Am alergat fără probleme în acest meci, chiar dacă terenul a fost greu. Am avut și vreo două ocazii, nu mă așteptam să-mi vină mingea, dar mă bucur că am câștigat iar la Iași, și tot pe final de meci” – Cristi Manea după Iași – FCSB 1-2

„Mi-a plăcut Cristi Manea azi, cum de altfel mi-au plăcut toți jucătorii. Și-au făcut treaba pe un teren moale și greu” – Bogdan Vintilă, antrenor FCSB