Claudiu Surmei
în Fotbal international
19/12/2018, 19:26
Cristian Săpunaru a marcat un gol în Cupa Turciei. Kayserispor s-a calificat în optimi. Video GALERIE FOTO
Cristian Săpunaru a marcat un gol pentru Kayserispor în Cupa Turciei

Cristian Săpunaru a marcat un gol pentru Kayserispor în Cupa Turcei, în partida jucată împotriva celor de la Altay. Fundașul român a reușit să deschidă scorul pe teren propriu după doar 4 minute de la startul partidei, trimițând mingea în plasă cu capul, după un șut în transversală al unui coechipier.

UPDATE, ora 19.25 / Kayserispor s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Turciei, după 6-2 la general cu Altay. În tur a fost 2-1 pentru Kayseri în deplasare. În meciul retur, echipa lui Cristian Săpunaru s-a impus cu 4-1, iar fundașul român este cel care a deschis scorul. Adnan Aganovic, fost jucător la FCSB, și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

Kayserispor a câștigat în turul 16-imilor Cupei Turciei cu scorul de 2-1 pe terenul celor de la Altay și a abordat mult mai relaxată partida retur de pe teren propriu. Cristian Săpunaru a reușit să deschidă scorul în minutul 4 al partidei, după ce un coechipier a trimis un șut puternic în bara transversală de la 25 de metri. Mingea a revenit în teren, de unde Săpunaru a reluat cu capul în poartă, pe lângă portarul Bag.

Fundașul român de 34 de ani a reușit astfel primul gol pentru gruparea din Turcia în 49 de partide în care a mai dat și o pasă de gol. Kravets a marcat golul de 2-0 pentru Kayserispor în minutul 37, stabilind scorul pauzei.

Echipele trimise în teren în meciul Kayserispor – Altay

Kayserispor (4-2-3-1): Yldirim – Săpunaru, Gulen, Acar, Lopes – Ozyldirim, Chery – Varela, Basacikoglu, Kravets – Gyan. Rezerve: Alemdar, Bulut, Celik, Citak, Dogan, Gurbuz, Karakus, Kucher, Turan

Altay (4-2-3-1): Bag – Palaz, Zengin, Dissiz, Sozmen – Aganovic, Cankaya – Altindag, Husammetin, Akin – Kappel. Rezerve: Cansev, Daf, Deniz, Koyuncu, Ozkaya, Paixao, Yuksel

Cristian Săpunaru are 49 de partide în tricoul lui Kayserispor. Fundașul român a jucat în 381 de meciuri în întreaga sa carieră pentru 8 echipe: Elche, Pandurii Târgu-Jiu, FC Național, Real Zaragoza, Kayserispor, Astra Giurgiu, Rapid București și FC Porto. La echipa națională a României a jucat în 25 de meciuri.