Claudiu Surmei
in Fotbal international
19/12/2018, 19:26
Cristian Săpunaru a marcat un gol în Cupa Turciei. Kayserispor s-a calificat în optimi. Video GALERIE FOTO
Cristian Săpunaru a marcat un gol pentru Kayserispor în Cupa Turciei

Cristian Săpunaru a marcat un gol pentru Kayserispor în Cupa Turcei, în partida jucată împotriva celor de la Altay. Fundașul român a reușit să deschidă scorul pe teren propriu după doar 4 minute de la startul partidei, trimițând mingea în plasă cu capul, după un șut în transversală al unui coechipier.

UPDATE, ora 19.25 / Kayserispor s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Turciei, după 6-2 la general cu Altay. În tur a fost 2-1 pentru Kayseri în deplasare. În meciul retur, echipa lui Cristian Săpunaru s-a impus cu 4-1, iar fundașul român este cel care a deschis scorul. Adnan Aganovic, fost jucător la FCSB, și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

Le primeşti GRATIS cu revista TAIFASURI! Faimoasele GHEARE DE BUCĂTĂRIE au ajuns și în România! Americanii nu pot trăi fără ele! Detalii AICI

Kayserispor a câștigat în turul 16-imilor Cupei Turciei cu scorul de 2-1 pe terenul celor de la Altay și a abordat mult mai relaxată partida retur de pe teren propriu. Cristian Săpunaru a reușit să deschidă scorul în minutul 4 al partidei, după ce un coechipier a trimis un șut puternic în bara transversală de la 25 de metri. Mingea a revenit în teren, de unde Săpunaru a reluat cu capul în poartă, pe lângă portarul Bag.

Fundașul român de 34 de ani a reușit astfel primul gol pentru gruparea din Turcia în 49 de partide în care a mai dat și o pasă de gol. Kravets a marcat golul de 2-0 pentru Kayserispor în minutul 37, stabilind scorul pauzei.

Echipele trimise în teren în meciul Kayserispor – Altay

Kayserispor (4-2-3-1): Yldirim – Săpunaru, Gulen, Acar, Lopes – Ozyldirim, Chery – Varela, Basacikoglu, Kravets – Gyan. Rezerve: Alemdar, Bulut, Celik, Citak, Dogan, Gurbuz, Karakus, Kucher, Turan

Altay (4-2-3-1): Bag – Palaz, Zengin, Dissiz, Sozmen – Aganovic, Cankaya – Altindag, Husammetin, Akin – Kappel. Rezerve: Cansev, Daf, Deniz, Koyuncu, Ozkaya, Paixao, Yuksel

Cristian Săpunaru are 49 de partide în tricoul lui Kayserispor. Fundașul român a jucat în 381 de meciuri în întreaga sa carieră pentru 8 echipe: Elche, Pandurii Târgu-Jiu, FC Național, Real Zaragoza, Kayserispor, Astra Giurgiu, Rapid București și FC Porto. La echipa națională a României a jucat în 25 de meciuri.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!